Rajčata v našich podmínkách rostou dobře téměř všude, snad jen horské oblasti se musí v tomto ohledu poněkud uskromnit, i když fóliovník leccos zmůže i ve vyšších podmínkách. Tyto rostliny nezaberou příliš místa a při dostatku slunečního svitu dokáží vyčarovat mnoho vynikajících rajčat. Abychom ale úrodu ještě znásobili, můžeme použít levné, a přitom velmi účinné hnojivo, které získáme jen z vody a dvou dalších surovin.
Videonávod na přípravu hnojiva z droždí připravil pro youtube Chilli farmer:
Máte doma droždí?
Snad v každé domácnosti se najde klasické droždí, či chcete-li kvasnice. Pečení kynutých pokrmů si bez nich neumíme představit, a tak je máme raději stále při ruce. Jenomže právě kvasnice mohou také výborně posloužit jako hnojivo pro rajčata, stačí z nich “uvařit” tu správnou zálivku. Pojďme se tedy podívat, jak na to.
Voda, droždí a trocha cukru
Na přípravu kvasnicového hnojiva budeme potřebovat přibližně 50 gramů čerstvého droždí a 5 litrů vody. Postup bude jednoduchý a při troše trpělivosti se na konci snažení dočkáte unikátních výsledků. Droždí dáme na dno kýble a posypeme trochou cukru.
Po hodině až dvou pak vše zalijeme pěti litry (do poloviny klasického plastového kýble) vodou. Tím je první fáze přípravy hnojiva hotová a o vše další se postará čas.
Za týden je hotovo
Směs necháme jeden týden ve stínu pracovat. Kvasnice se pustí do aktivity a po sedmi dnech bude voda plná výživných látek, tedy konkrétně fosforu a draslíku, ale také vitamínů a minerálů, které jsou pro růst rostlin, kvetení i zrání plodů důležité.
První hnojivovou zálivku můžeme provést již právě po jediném týdnu. Je ale třeba si pamatovat, že připravené hnojivo je příliš silné na to, abychom ho nalili k rostlinám v koncentrované formě. Z pěti litrů připravené tekutiny proto připravíme třicet litrů zálivky. Jde tedy o poměr 1:6 ve prospěch čisté vody.
Sluníčko a dost místa
Jak obecně pečovat o rajčata? Není to žádná věda, ale na druhou stranu bychom se měli co nejdokonaleji přizpůsobit jejich potřebám a požadavkům. Předně je třeba si pamatovat, že nejlepší plody získáme z dobře osluněného pozemku, ale zároveň chráněného před větrem, ve středně těžké a živinami dobře zásobené půdě.
Na záhony vysazujeme rostliny, které už mají pevné listy, základ prvního květenství a jsou kolem třiceti centimetrů vysoké. Samozřejmostí jsou silné a zdravé kořeny. Nesmíme zapomenout, že rostlina bude poměrně statná, proto ji dopřejeme prostor alespoň 80 x 50 cm.
Pozor na správnou zálivku
Jakmile se rostliny na záhonku usadí, začne pravidelná péče spočívající v pravidelné zálivce ke kořenům, nikoliv na listy, využijeme přídavek zmiňovaného kvasnicového hnojiva. Zalévat budeme nejlépe ráno, než sluníčko příliš prohřeje vzduch i povrch rostlin.
Záhon je třeba udržovat čistý a několikrát za sezónu provzdušnit vrchní vrstvu. Pak už bude stačit počkat, až uzraje záplava vynikajících rajčat.
Zdroje: www.researchgate.net, zahradnickakucharka.cz, www.corvallisadvocate.com, essanews.com