A nejen to. Divili byste se, kolik lidí trpí na švábovitý hmyz alergiemi. Tyhle škůdce najdete po celém světě. Naše domácnosti překvapivě nejvíc trápí rus domácí (Blattela germanica) a šváb hnědopruhý (Supella longipalpa). Kde je konec nejslavnějšímu švábovi obecnému? „Šváb obecný je v dnešní době poměrně vzácný. Pokud jde o švába, většinou jde o hnědopruhého. V drtivé většině případů se ale setkáváme v praxi s rusem domácím,“ říká Matěj Kollárik, odborník na likvidaci škůdců.

Přestože každý zástupce švábovitých je odlišný, způsob hubení je v podstatě stejný. Oba zmíněné druhy upřednostňují tmavé, teplé a vlhké prostředí. Nejčastěji je potkáte v kuchyni nebo koupelně, ale pokud je vaším zvykem občerstvovat se u sledování televize, rozhodně si tam najdou cestu také. Kdekoli je přístup k vodě a zdroji potravy, tam se budou mít tendenci rozšířit. K vám domů se nejčastěji dostanou v zavazadlech po pobytu v zamořeném prostředí, se zbožím z druhé ruky (spotřební elektronika), nebo i v kartonových obalech s vaším nákupem.

Rus je noční živočich, všežravec (živí se dokonce i papírem nebo kožešinami), je žlutavě až světle hnědý s podélnými černými pásky na štítu. Dobře leze i po skleněném povrchu. Jeho vývoj od vajíčka po dospělce zabere dva měsíce při teplotě 25 °C. Dožívá se až půl roku. Nezkoušejte ho vyhladovět, nemá to cenu. Bez potravy vydrží klidně šest týdnů.

Vajíčka klade v takzvaných ootékách (pouzdrech), které mají nažloutlou barvu. Dospělý šváb je tmavě hnědý, až skoro černý a má na hrudi a zadečku bledší pruhy. Šváb je dlouhý stejně, jako rus. Na rozdíl od rusa je vybaven malými křídly, samci jsou dokonce schopni krátkých letů, samice tenhle um ale postrádají. Šváb není schopen lézt po hladkém povrchu (skleněná tabulka). Jeho jídelníček se naprosto shoduje s apetitem rusa. Hladovět ale vydrží jen tři týdny. Obecně má raději o něco chladnější prostředí než rus – řádově o 5 °C.

Švábovitý hmyz v číslech

  • Inkubace vajíček rusů trvá 2-5 týdnů. Další fází vývoje jsou nymfy dlouhé 2-10 milimetrů. Toto stadium trvá mezi 40 dny (při 30 °C) a 1,5 měsícem, pokud jsou teploty nižší. Během této doby se 5-7x svlékají. Dospělec dorůstá velikosti 1-1,5 centimetru.
  • Samice švába vytvářejí asi 11 ooték. Každá ootéka obsahuje 16 vajíček. Inkubační doba je 37-74 dní (při teplotách od 30-24 °C). Vylíhlé nymfy připomínají dospělce bez křídel, svlékají se 6-8x. Od vajíčka po dospělce trvá vývoj cca 8 měsíců při teplotě 24 °C. Při teplotě kolem 30 °C se interval zkrátí zhruba na 4 měsíce. Dospělci se dožívají maximálně 3-4 měsíců.

A jak se tohohle otravného hmyzu zbavit?

Pokud se o jeho zavlečení dozvíte včas, máte výhodu. „Doporučuji si pořídit papírové monitory na hmyz a umístit je do spíže na potraviny. Potravní atraktant, který je přítomen na lepové desce tohoto monitoru, brouka přiláká a vy hned víte, co jste si přinesli. Vždy je snazší vypořádat se s malým počtem kusů, než s namnoženým škůdcem a všemi vývojovými stádii,“ Matěj Kollárik ze společnosti Elkill. Pokud jste ale v situaci, kdy už k namnožení u vás doma došlo, bude třeba udělat víc. Samotné monitory vám početnou populaci nezlikvidují. Švábovitých brouků se můžete zbavit i bez zásahu odborné firmy. Je ale třeba dodržet několik zásad.

Každopádně proveďte důkladný úklid, odstraňte zbytky potravin a ostatní uzavřete v dózách. Poté vyplňte veškeré škvíry v podlaze, pukliny ve stěnách a prostupy rozvodů.Na prostupy odpadních trubek pod dřez, kolem vzduchotechniky, kolem sporáku, případně do spižírny se aplikuje gelová insekticidní nástraha. Některé druhy jsou i volně prodejné, jiné může použít pouze odborná firma. Na volně prodejné postřiky není zdaleka takový spoleh, pokud tedy nechcete volat profesionála s jeho „arsenálem“, volte raději gelovou insekticidní nástrahu. Aplikujte ji do míst, kde nedojde k setření běžným úklidem. Pokud bydlíte v bytovém domě, je třeba realizovat tento zásah v celém domě najednou. V takovém případě většinou vzniklou situaci řeší odborná firma.

Z důvodu dlouhého vývojového cyklu se po deseti týdnech od první aplikace gelové nástrahy doporučuje zopakovat zásah. Kontrola účinnosti je doporučena po 6 až 8 týdnech, respektive po 10 až 12 týdnech v závislosti na teplotě prostředí a druhu švábovitého hmyzu. Kontrolu provedete jednak důkladnou prohlídkou kritických míst, jednak nově položenými papírovými monitory na hmyz – pokud se vám na lepové desce žádný brouk nezachytí, máte vyhráno.

A jaká je prevence proti zavlečení a především pomnožení? Kromě již zmíněné kontroly papírovými monitory na hmyz, je třeba zvýšit četnost a kvalitu úklidu, především odstraňování zbytků potravin a uchovávání načatých balení s potravinami v dózách.