V důsledku sucha a horka hrozí i to, že přijdete o své milované rostlinky, proto je dobré vyvarovat se zásadních chyb. Které to jsou?

1. Nedostatečná zálivka

Nejdůležitější je správná a dostatečná zálivka. Pamatujte, že některé rostliny trpí ve vedrech více než jiné a to především ty, které byly zasazeny nedávno. Také rostliny v květináčích, truhlících či jiných nádobách jsou na sucho náchylnější. Pozor dejte i na popínavky, trvalky, keře a stromy, které jsou mladší než dva roky.

2. Každá rostlina chce jiné množství vody

Nejlépe odolávají náporům vedra vysoké vzrostlé stromy, které mají hluboké rozprostřené kořeny. To samé platí i o keřích. Zálivka je pro rostliny velmi důležitá, každá však vyžaduje jiné množství vody, proto je nutné si vše nastudovat, abyste nepřelili nebo aby vám naopak rostlina neuschla.

3. Špatný čas na zalévání

V létě je ideální zalévat brzy zrána nebo pozdě večer. Rozhodně však ne za poledne nebo v době, kdy slunce pálí. Také ničemu nepomůžete, když každý den pokropíte zahradu jednou konví a budete si myslet, že to stačí. Raději zalévejte po několika dnech, ale vydatně.

4. Mulčování se vyplatí

Další radou, jak chránit zahradu před vedrem a suchem, je mulčování. To zajistí vhodnou teplotu půdy, která se ani nepřehřívá, ani se z ní tak rychle neodpařuje voda.

5. Plevel a kypření půdy

Pokud chcete mít zahradu přes léto v pořádku, nezapomeňte na plevel. Pokud pěstujete zeleninu klasicky, je nutné kypřit, okopávat a ideální ještě po zalití znovu půdu prokypřit. Samozřejmostí je zbavování se plevele, protože odebírá rostlinkám vláhu, je agresivní a ničí dokonce i jejich růst.

6. Dokonale nízký trávník

Hodně vláhy vyžaduje i trávník. Pokud je vyšší, lépe sbírá vlhkost a není tedy nutné ho zalévat tak často. V létě tedy sekejte o dost výše, než v jiných částech roku. V tropických dnech nesekejte trávník vůbec.

7. Jezírko nebo pítko nejsou zbytečnost

Vláhu přinese do zahrady i jezírko. Vodní prvek dodá i malé zahradě světlo a může přilákat ptactvo a hmyz. Na vytvoření dekorativního jezírka nebo pítka pro ptáky se dá použít velký květináč, vanička nebo starý hrnec.

Zdroj: www.zahradkarskaporadna.cz, www.izahradkar.cz,www.florapack.cz