Krásné keře hortenzií zářící nádhernými barvami jsou klenotem každé zahrady. Ale tyto báječné květiny mívají své choroby a časté škůdce, kteří je ohrožují. O které se konkrétně jedná a co dělat, aby byly rostliny opět zdravé a v plné kondici?

Proč se dělají na hortenziích po celé ploše hnědé tmavé skvrny? To vám prozradí následující video:

Zdroj: Youtube

Nepřehlédnutelné hortenzie

Hortenzie jsou rozšířené především v Asii a v menší míře také v Americe a skýtají přes 70 druhů. Mají podobu keřů a někdy i rozrostlých stromů, které mohou dorůstat do výšky i několika desítek metrů. Mají typické vstřícné listy a květy v bohatých květenstvích o velikosti až několika desítek centimetrů. Zpravidla jsou kónická, plochá či kopulovitá a jsou uspořádaná do koncových vrcholíků či lat. Barvu mají od bílé přes růžovou až po fialovou, což je závislé na kyselosti půdy. Které rizikové nemoci či škůdci jsou nejnebezpečnější?

Chloróza

K nejčastějším chorobám, které se vyskytují u těchto nádherných květin, je žloutnutí až zbělení listů, které se nazývá chloróza. Nejčastěji se vyskytuje ve vrcholových částech rostliny. Příčinou je zpravidla nevhodné pH substrátu.

Plíseň šedá

Další velice nebezpečnou chorobou pro hortenzie je takzvaná plíseň šedá. Jedná se o houbovitou nákazu, která se projevuje především na listech. Objevují se na nich vodnaté šedé plesnivé skvrny, které se postupně mohou rozšířit nejen na stonky, ale i na květy. Listy nejprve zhnědnou a postupně zčernají a ve chvíli, kdy odumřou, z rostliny opadají.

Padlí

Pokud jsou hortenzie přehnojené dusíkem, hrozí nebezpečí napadení chorobou padlí. Zpočátku se projevuje jako řídký bílošedý houbový povlak ze spodní strany listů, později dochází ke vzniku žlutozelených skvrn na horní straně listů. Ty se později mění v karmínově červené ohraničené skvrny.

Ve chvíli, kdy se tato choroba na rostlině objeví, použijte k jejímu potlačení adekvátní fungicidy opakovaně v týdenních až dvoutýdenních intervalech. Přesto však počítejte s tím, že tato nemoc již zanechá na hortenzii nevzhledné nekrotické skvrny.

Šedá hniloba

Botrytis cinerea neboli šedá hniloba se nejčastěji na hortenziích vyskytuje za deštivého počasí. Poškozené tkáně rostliny jsou měkké a vodnaté. Hlavním faktorem rozvoje onemocnění je deštivé počasí, kdy se houba rychle šíří a postihuje celý keř. V horkých dnech pak postižená místa vysychají a na rostlinách se tvoří nezdravé prohlubně vyžrané houbou. Zlikvidujte ji nejlépe přípravkem obsahujícím spory glyocladeum, což je hyperparazitická houba, která infikuje jiné houby. Infikované části rostliny vždy odstraňte a nejlépe spalte.

Puklice hortenziová

Mezi nejnebezpečnější škůdce hortenzií patří puklice, které rostliny postupně oslabují svou lepkavou tekutinou. Takto oslabené rostliny velice snadno podléhají dalším chorobám. Proto vždy zkontrolujte hortenziím spodní stranu listů. Jedná se o savý hmyz, který se k nám dostal pravděpodobně z Asie. Zpravidla se líhnou právě během letních měsíců. Protože se vlastně jedná o malou berušku, je nejúčinnější mechanická likvidace. Stejně tak pomůže k likvidaci puklic dostupný olejový přípravek.

Související články

Zdroje: www.magazinzahrada.cz, www.nkz.cz, www.receptyprimanapadu.cz