Patříte mezi obdivovatele hortenzií a chcete si konečně nějakou pořídit na vlastní zahradu? Není hortenzie jako hortenzie! Každá totiž vyžaduje to své, aby vám udělala tu správnou parádu a dařilo se jí. Sáhnout můžete jak po hortenzii velkolisté, tak i latnaté, anebo stromkovité. Musíte však nejprve zvážit, co vaše zahrada nabízí a kam přesně ji budete chtít umístit. Některé druhy totiž milují slunce, jiné zas polostín či úplný chládek.

Co dělat, aby hortenzie vydatně kvetly? Podívejte se na toto video:

Zdroj: Youtube

Hortenzie na slunce

Hortenzie, které potřebují hodně slunečních paprsků, jsou například hortenzie velkolisté (Hydrangea macrophylla) a hortenzie latnatá (Hydrangea paniculata). Kvetou v různých barvách, jako je modrá, růžová, bílá a fialová a jejich květenství je zpravidla rozsáhlejšího charakteru. Jejich odstín se odvíjí od pH půdy, které můžete měnit. V kyselé půdě budou mít hortenzie modré květy, v neutrální půdě růžové a v alkalické bílé.

Tyto druhy jsou jedny z nejběžnějších a hortenzie velkolisté mnohdy dorůstají i výšky 1 až 3 metry. Hortenzie latnatá je menšího vzrůstu, dosahuje zpravidla 1 až 2 metrů a mívá bílé, růžové nebo fialové květy. Obě tyto hortenzie nejsou nijak zvlášť náročné na substrát, daří se ji i v klasické zahradní zemině. Neměla by nikdy vyschnout, a proto rostliny pravidelně zalévejte.

Slunce i polostín

Pokud je lokalita, kde budete chtít hortenzii pěstovat kombinovaná a je na ní nejen slunečno, ale část dne i stín, volte hortenzii stromkovitou (Hydrangea arborescens). Zajímavé je její květenství, které je zpočátku zelenkavé a postupně se přeměňuje v bílé kvítky. Tento druh si drží co do velikosti kulovitých květenství stále prvenství. I v tomto případě nepodceňujte dostatečnou a pravidelnou zálivku. Jedná se ideální zahradní solitéru, ale vypadá skvěle i v kombinaci s vysokými trávami a mnohými trvalkami.

Hortenzie do stínu

Hortenzie, které dobře snesou i stín, jsou například hortenzie řasnaté (Hydrangea serrata) a hortenzie stromečkovité (Hydrangea arborescens). Oba druhy kvetou zpravidla v bílé barvě. Hortenzie řasnaté jsou menší a kompaktnější, zatímco druhý druh je větší a bujnější.

Hortenzie řasnaté dorůstají do výšky 0,5 až 1 m a kvetou po celé léto. Jejich květy jsou malé a úzké, často v odstínech bílé, růžové nebo fialové. Hortenzie stromečkovité jsou o na bývají vysoké 1 až 2 m. Tvar jejich květů je velký a plochý, odstíny jsou podobné jako u předchozího typu.

Jak na pěstování hortenzií

Hortenzie jsou vlastně nenáročné rostliny, ale potřebují hlavně pravidelnou zálivku, a to hlavně nyní během horkého léta a sucha. V letních vedrech je nezapomínejte dobře zamulčovat. Keříky je také vhodné hnojit jednou za měsíc hnojivem pro kvetoucí rostliny. A jak je připravit na zimu? Přestože jsou hortenzie mrazuvzdorné, je lepší mladé jedince přikrýt chvojím nebo netkanou textilií.

Rozhovor s Markétou Vlčkovou, lékařkou a členkou České mykologické společnosti, si poslechněte v podcastu iReceptář do ucha přímo TADY:

Související články

Zdroje: www.zahradnictvi-spomysl.cz, www.zahradnictvi-chladek.cz, www.living.iprima.cz