Hortenzie je třeba zastříhnout ve správný čas. Víte, jak a kdy?
Zdroj: Suhana_Supian / Shutterstock

Hortenzie: Pozor na chyby při jejich řezu, některé ho nesnesou, nezničte si je!

Nevíte si rady s řezem hortenzie a bojíte se chyb? Tyto nádherné keře pokvetou i bez řezu, ale ty, o které bude postaráno, se odvděčí majitelům nádhernými květy. Naučte se řezat hortenzie jako zkušení zahradníci. 

Zdroje: www.akcniceny.czwww.nkz.cz

Fantastické hortenzie

Hortenzie rostou nejlépe na polostinných až stinných místech s dobrou půdou bohatou na živiny, která zadržuje vlhkost. Málokteré hortenzie čelí dobře přímému slunci, které může poškodit listy a květy. Tyto keře oblíbené pro bohatá květenství milují vlhkost, takže je důležité pravidelně je zalévat, zejména v horkých letních dnech. 

Pro hortenzie je důležité také přihnojování nejen pro dostatek živin, zejména fosforu, aby se mohly rozvíjet a kvést, ale také pro regulaci pH půdy. Díky pH půdy se mění i barevnost květů hortenzií. 

K zazimování je nutné přistupovat podle konkrétního druhu. Některé hortenzie jsou velmi otužilé a mrazuvzdorné, jiné jsou naopak citlivé a vyžadují péči i před příchodem zimy. 

  pH půdy či substrátu ovlivňuje barvu květů hortenzie pH půdy či substrátu ovlivňuje barvu květů hortenzie. Zdroj: krolya25 / Shutterstock.com

Nač si dát pozor při řezu hortenzií?

Podívejte, co o řezu říká Pavel Chlouba, který vám prozradí všechny důležité detaily ohledně řezu hortenzií. 

Většinu druhů hortenzií je vhodné prořezat na jaře, když začínají rašit nové výhonky. Odstraňte staré a suché větve a řez provádějte tak, aby zůstaly jen zdravé a silné větve. Nicméně řez má být mírný, radikálnější zmlazení dělejte raději postupně. I když řez není nutný a rostliny kvetou i bez něj, zaručíte jím dobrý růst a zdraví keříku, květy budou větší, a navíc udržíte lépe i velikost keře. 

Při řezu používejte čisté a ostré nástroje. Pokud máte keř, který trpí na promrzání a je v horším stavu, počkejte s prořezáním klidně až po zmrzlých. I když letos možná nepokvete, bude lepší neriskovat další poškození případnými přízemními mrazíky. Na ty je citlivá především hortenzie Sargentova, vyčkejte proto s jejím řezem až do května.

Hortenzie s bílými květenstvími většinou pH půdy neovlivňuje. Řez zajistí velká květenství, dobré zdraví rostliny i pěkný tvar keříku. Zdroj: Ariephotography/shutterstock.com

Jak a kdy přistupovat k řezu

U nás běžným druhem, který kvete na starém dřevě, který se proto neprořezává, jelikož byste se připravili i o letošní kvetení je hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla), která má velká kulovitá nebo plochá květenství, jež se objevují na koncích loňských výhonů, které nekvetly, a podle toho je také poznáte. V březnu či dubnu odstraňte loňský květ nad prvním silným pupenem. Keř můžete také prosvětlit odstraněním asi čtvrtiny starých výhonů.

Hortenzie velkolistá - můžete sehnat jakoukoli barvu, nebo si ji 'vytvořit' Hortenzie velkolistá nabízí široké spektrum barev.  Zdroj: Profimedia

Na mladém dřevě, tedy na konci nových výhonů květe hortenzie latnatá (Hydrangea paniculata), hortenzie stromečkovitá (Hydrangea arborescens) či Sargentova (Hydrangea Sargentiana).
V březnu můžete hluboko seříznout hortenzii stromečkovitou, která dobře obrazí a na nových výhonech krásně pokvete, nové výhony zkraťte, ale zcela se jich nezbavujte, jinak by rostlina nekvetla. To platí i pro hortenzii Sargentovu, tu však řežte až v květnu, kdy už nehrozní této náchylné odrůdě poškození mrazy.

hortenzie latnatá Hortenzie latnatá má homolovité květy.  Zdroj: Shutterstock

Hortenzii latnaté můžete odstranit květy už na podzim, seříznout ji na jaře na jednu velikost nebo s přihlédnutím k jejímu tvaru. Naopak hortenzii drsnou (Hydrangea aspera) nemusíte řezat, dokonce jí to vadí. 

Akční letáky