Název hortenzie vymyslel botanik Grovinius v roce 1739. Kvítek mu z nějakého důvodu připomínal džbánek na vodu, proto zkombinoval latinské slovo hydro (voda) a angeion (džbán) a vznikl z toho patvar hydrangea. Popravdě, návaznost na vodu měla v případě hortenzie i praktické opodstatnění, protože jde o květinu, která potřebuje hodně vláhy. Jenže tím vývoj jejího jména neskončil. O pár let později, botanik Philibert Commerson překřtil hydrangeu na hortenzii. Inspirací mu bylo jméno ženy, do které se po uši zamiloval. Údajně šlo o princeznu Hortense de Nassau. Jestli se jejich láska rozhořela, nevíme. Nicméně kytičce jméno po krásné princezně už nadobro zůstalo.

Na videu se dozvíte, jak řízkovat hortenzie krok za krokem:

Zdroj: Youtube

Barva květů podle půdy

Na světě existuje spousta druhů hortenzií. Liší se velikostí a barvou květů, ale i listy. K vidění jsou jak bílé, tak i modré, růžové, fialové až červené. Podle pěstitelů jejich barvu ovlivňuje pH půdy. Čím je pH nižší a půda kyselejší, tím více obsahuje ionty hliníku. Výsledkem jsou pak nádherné modré či fialové hortenzie. Ať už máte na zahradě jakékoliv barvy květů, za přídavek určitě stojí. Teď je ten nejlepší čas, kdy tyhle nádherné rostliny namnožit. Víte, jak na to?

Řízkování snadno a rychle

Hortenzie se nejlépe množí řízky, které se odebírají během července. Proto neváhejte a zkuste to také. Nejdříve si připravte pěstební substrát, může smíchat písek s rašelinou 1 : 1. Pak směs nasypte do menšího plastového květináče. A pak už stačí „ulovit“ ten správný řízek.

Podle zkušených pěstitelů je nejlepší na seřezávání řízků ráno, kdy je rostlinka ještě plná vláhy. Seřezávejte ho pod úhlem 45 ° tak, aby na stonku zbyly tři očka a svrchní lístky. Pokud chcete, aby řízek rychle zakořenil, ponořte jeho řeznou plochu do stimulátoru růstu.

A je to v hlíně!

Sázení je pak už hračka. Do hlíny pomocí druhého konce vařečky udělejte 5 cm hlubokou díru. Do ní umístěte šikmo řízek (vždy řeznou plochou dolů). Pak ho zasypte zeminou a ještě nános přitlačte rukou, aby držel pevně v hlíně. A pak? Děj se vůle boží…

Zkušení zahradníci doporučují řízek přiklopit skleničkou nebo uříznutou PET lahví a vytvořit si tak malé pařeniště. Čas od času tenhle krunýř odklopte, dopřejte rostlince vláhu, kyslík i trochu přirozeného sluníčka. Zhruba po měsíci by už měla hortenzie zakořenit. Že se mladé rostlince daří, poznáte i podle nově vyrašených lístků. A pak už můžete nového člena své „zelené rodiny“ přesunout, kam se vám zlíbí. Ale pozor, mladá hortenzie má křehké kořeny, tak buďte velmi opatrní!

Související články

Zdroje: www.modernizahrada.com, www.youtube.com