Zdroje: www.modernizahrada.com, www.gardenersworld.com

Úžasné hortenzie paní prezidentové

Hortenzie jsou nepřehlédnutelné a v některých kulturách si našily své speciální místo i v květomluvě. Například v Japonsku jsou symbolem lásky. V asijských zemích, odkud pocházejí, je lidé spojují také s vytrvalostí a vděkem.

Ve Spojených státech se hortenzii také říká „květina první dámy“ podle Dolley Madisonové, manželky čtvrtého amerického prezidenta Jamese Madisona. Tato první dáma se už v 19.století zasloužila o to, aby byly hortenziemi bohatě osázené zahrady Bílého domu.

Jak množit hortenzie?

Hortenzie jsou oslnivé a mezi ty nejzajímavější patří nejen modré či sytě růžové koule květenství, ale také ty, které vykvétají od krajů ke středu. Je jich takové množství, že je vůbec těžké si vybrat.

Je libo stálozelené či opadavé keře, polokeře, stromy nebo takové hortenzie, které se pnou? U nás se pěstují především hortenzie latnaté, řapíkaté, stromkovité a velkolisté. Ač se každé jaro květinářství pyšní novými bohatě kvetoucími sazeničkami. Můžete si vypěstovat vlastní zadarmo, pokud již máte na zahradě i jediný keř.

Podívejte, jak množit hortenzie. Je to až pohádkově jednoduché, když to uděláte stejně jako v Zahradě pro zdraví:

Zdroj: Youtube

Pozor na stáří výhonů

Při odběru řízku věnujte pozornost stáří výhonu. Z dřevnatého stonku nebude řízek rychle kořenit. Nutností je mladý, ještě zelený polovyzrálý výhon, který zbavíte všech listů kromě dvou vrcholových. I ty poslední dva lístky je vhondé změnšit kvůli odparu na polovinu.

Mají rády polostín

Pokud se vám podaří hortenzie rozmnožit, nezapomeňte, že je třeba umístit je ideálně do polostínu. Hortenzie sice přímé slunce snesou, ale jen za předpokladu, že mají dostatek vláhy.

Půdu raději kyselejší

Pro hortenzie můžete připravit půdu smísením s pískem a rašelinou. Už z toho je patrné, že hortenzie jsou spíš kyselomilné rostliny. Neutrální půdy jim nevadí, ale v zásaditých budou již trpět nedostatkem živin.

pH půdy mění barvu květů

Také při hnojení pamatujte na kyselost a volte speciální hnojiva pro hortenzie nebo obecně acidofilní druhy jako jsou borůvky, rododendrony a azalky. Změny v pH půdy souvisejí také s barevností květů. Kyselé pH podpoří modré a fialové odstíny a neutrální růžové.

Poslechněte si novou epizodu našeho podcastu iReceptář do ucha. Hostem byla tentokrát Monika Kořínková z Monamy, kde vaří vynikající marmelády, ale taky pečou úžasné zákusky:

Související články