Zdroje: nkz.cz, living.iprima.cz

Řez hortenzií není drama

Každý rok znova přemítáte o tom, zda je nutné prořezat právě vaši hortenzii? Pokud víte, která z hortenzií je právě ta vaše, poradíme vám.

Hortenzie jsou oblíbené keře, které pochází z Asie, milují mnohdy kyselejší, humózní, vlhké, ale propustné půdy a více méně všechny dorůstají do metru až dvou. Výjimkou je jen popínavá a její poddruh řapíkatá hortenzie, které snadno dosáhnou i 10 metrů.

Hortenzie kvetou převážně v létě až do začátku podzimu a liší se nejen vzhledem květů, ale také listů. Mezi nejčastěji pěstované patří hortenzie velkolisté, ale v našich zahrádkách se najdou i latnaté nebo stromkovité. Existuje však také hortenzie drsná a poddruh Sargetova, pilovitá nebo dubolistá. Řez hortenzií je zrádný v tom, že většina těchto okrasných keřů kvete na starém dřevě.

S řezem hortenzií vám pradí také Dany ze Zahrady:

Zdroj: Youtube

Kdy tedy konkrétní druhy prořezávat?

Všechny zmíněné druhy lze rozdělit do dvou skupin. Hortenzie latnatá a stromkovitá tvoří skupinu, u níž je řez vhodný a podporuje nejen bohatší kvetení, ale také dobrý zdravotní stav rostliny. Hortenzii stromkovitou můžete radikálně seříznout až na základní dřevnatou kostru nebo až k zemi.

Hortenzie latnatá prospívá z řezu až na zdřevnatělou kostru, ale doporučuje se také zanechat nové výhony, které pokvetou. Chcete-li, můžete hortenzie latnaté seříznout vždy jednou za několik let velmi nízko nad zemí koncem zimy.

Druhá, mnohem větší skupina hortenzií, která zahrnuje velkolistou, dubolistou, pilovitou, drsnou a Sargentovu i popínavé druhy, nevyžaduje nutně každoroční řez. Tyto druhy hortenzií je možné udržovat a případně zmenšovat a pročišťovat. Výranějším řezem se totiž také připravíte o květy. V případě razantního zmlazení keře proto budete muset květy oželet úplně.

Také tyto druhy je možné ořezat až brzy na jaře a jen velmi decentně, ale není to nutné. Spíš se odstraňují jen poničené, suché a nekvetoucí výhony. Odstranit lze až třetinu výhonů, a to hned u země.

Řez po odkvětu

Doba po odkvětu svádí ke stříhání keřů. Květy na rostlině však raději nechejte celou zimu. Ať už jde o jakýkoli druh, tím že květy na rostlině ponecháte přes zimu se nedopoustíte ničeho nepatřičného. Na řez náchylné druhy na jaře stříhejte nad prvním párem živých pupenů, které jsou právě v této době dobře patrné.

Můžete se setkat také s názorem, že hortenzie velkokvěté a dubolisté je dobré decentně řezat hned po odkvětu, ale dnes častěji převládá názor, že vhodnější je vyčkat do jara a rostlinám jejich květy ponechat jako zimní dekoraci zahrady. V minulosti byla taková zahrada považovaná za neuklizenou a zahrádkáři poctivě stříhali veškeré plody i květy trvalek, ač to nebylo nutné.

Pokud po odkvětu ostříháte květy hortenzii latnaté nebo stromkovité, nic zásadního se nestane, neboť jak už bylo řečeno, hluboký řez jim nevadí a určitě byste ho měli udělat na jaře pro podporu kvetení.

Související články