Hortenzie se těší stále větší oblibě. Není divu, jsou krásné a bez problému venku přečkají i naši zimu. Aby vám ale nádherně kvetly i další rok, je potřeba jim věnovat trochu času a dopřát jim nyní na podzim řez. Jak na něj?

Druhy hortenzie

U českých pěstitelů se těší největší oblibě hortenzie velkokvětá (Hydrangea macrophylla), ovšem druhů hortenzií je mnohem více. Podívejte se, jaké druhy této spanilé krásky si můžete na zahradě zasadit a jak o ně pečovat. Důležité informace najdete na YouTube kanálu Zahrada:

Zdroj: Youtube

Nenáročné krásky

V našich končinách patří hortenzie k houževnatým obyvatelkám zahrad. Nezaskočí je mrazy, ani vydatné slunce. Abyste se však mohli těšit z jejich květů každou sezónu, je nutné o ně pečovat. Prořezávání hortenzií se provádí na jaře, ale také na podzim a teď je ten správný čas, kdy si vzít  krásně kvetoucí krásky do parády.

Jak stříhat?

Některé odrůdy hortenzie velkolisté kvetou na starém dřevě. U těchto odrůd byste měli být opatrní, abyste neodřezali nové výhony, které budou příští rok kvést. Pokud je třeba provést řez, udělejte to hned po odkvětu a odstraňte pouze staré, nepotřebné výhony.

Všímejte si slabých a poškozených větví, ty odstraňte všechny. Stejně tak se nebojte rostlinu zbavit i těch, které si vzájemně překážejí. Cílem je provzdušnit korunu a pustit do ní více světla. Skutečně důslední byste měli být hlavně po odkvětu rostliny. Dříve, než začne nasazovat nové pupeny. Stonky zastřihněte ihned pod květem, na vrcholu, nebo nad třetím až čtvrtým očkem.

Starší rostliny ostříhejte

Pokud máte na záhoně starší rostliny, omlaďte je. Jednoduše rostlinu zbavte nejstarších výhonů. Není od věci vyřezat až třetinu z nich. Řez nebo střih je nejlepší neprovádět těsně u země, ale ideálně ji zkraťte o třetinu délky. Poměrně velkého zásahu se bát nemusíte. Hortenzii takové provzdušnění pomůže a rostlina bude mít dost času na to, aby ponechané stonky nabraly na síle a v další sezóně se opět bohatě obsypaly květy.

Související články

Zdroje: www.ceskestavby.cz, www.atlaso.cz