Pravák znamená lidově řečeno pravý hřib, tedy hřib dubový, hřib borový nebo hřib smrkový. Na prvního praváka natrefil Milan Košarišťan, který je vášnivým houbařem a ze svých trofejí měl opravdovou radost. Houbařit ho naučili rodiče a prarodiče.

„Staří lidé byli super,“ zavzpomínal. „Hřiby jsou z oblasti slovenské obce Turany pod Malou Fatrou,“ prozradil, kam se vydat.

„Jsou to hřiby borové a našel jsem tři kousky. Zatím jsou opravdu maličké, plodnice velké jen 1 až 3 centimetry. Našel jsem je 18. května a raději pro »šťouraly« jsem je vyfotil i s datem novin,“ popsal svoje úlovky pro web Život v Česku.

Češi houbaření milují

Lidí, kterým houbaření přirostlo k srdci, je v České republice ale mnohem více. U některých se koníček stal až nezdravým. Příkladem je Lukáš Vrána, který se kvůli sběru dokonce ocitl ve vězení. Nejvyhledávanější houbař v Čechách hledá houby desítky let.

„Můj známý, který mě na dva měsíce pozval do Ameriky a který se tam tím živil. Bylo mi sedmnáct a přijel jsem do Seattlu, z kterého jsem hned chtěl pryč. Jenže pak jsme vyrazili na houby do Kanady, a tam jsem se zaháčkoval,“ vypráví Vrána, jak to všechno začalo.

„V nejlepších časech jsem vydělával i dva tisíce dolarů za den, ale před pěti lety šly ceny hodně dolů. Je to i tím, že Čína čím dál víc exportuje houby do Japonska, a taky se mi zdá, že se v Kanadě domluvily firmy, aby nabízely stejné ceny,“ nezdráhal se pochlubit výdělkem.

Houby ho přivedly do vězení

Do vězení putoval poté, co ho potopila konkurence. „To mě naprášila konkurenční skupina, že v Kalifornii sbírám houby na cizích pozemcích. Byl jsem dokonce na první stránce Los Angeles Times pod titulkem: The Eastern European Mushroom Gang Busted, východoevropský houbařský gang dopaden,“ tvrdí v rozhovoru pro iDnes.cz.

„Houby mě ještě nepřestaly bavit. Už nemám tolik energie, jako když mi bylo pětadvacet a sbíral jsem je nepřetržitě od tmy do tmy, devět měsíců v roce,“ doplnil s tím, že své úlovky prodává hlavně restauracím.

Zdroje: zivotvcesku.cz, iDnes.cz