Hrášek je nenáročná rostlina, které se bude dařit jak na zahrádce, tak také na balkóně
Zdroj: Diyana Dimitrova / Shutterstock.com

Jak vypěstovat hrách, aby plodil celoročně: Tajemství tkví v časování a odrůdě

Chcete si dopřát šťavnatý zelený hrášek od léta až do podzimu? Není problém. Tajemství tkví ve správné volbě odrůd.

Hrášek je nenáročná rostlina, které se bude dařit jak na zahrádce, tak také na balkóně. Nemá však rád studenou a mokrou půdu. Kvůli prevenci proti škůdcům a plísním rostlinu vysévejte s třiceticentimetrovým rozestupem. Aby vám krásně plodil, nezapomeňte ho pravidelně okopávat a zbavovat plevele. Samozřejmostí je opora, na kterou rostlinu pomocí provázků připevněte, aby nepadala.

Jaký hrách?

Pokud je vaší prioritou konzumace zelených lusků a zrn, zaměřte se na odrůdy hrachu cukrového a dřeňového. Hrách obecný je určen především pro usušení a uskladnění zralých zrn, které se používají výhradně k vaření.

Dřeňové hrášky sklízíme, dokud jsou měkké a sladké Zaměřte se na odrůdy hrachu cukrového a dřeňového Zdroj: Irina Bg / Shutterstock.com

Jak vysévat

Pokud chcete odrůdy kombinovat, vysévejte je dál od sebe, aby se navzájem neopylili. Jinak pěstování různých odrůd není problém. Semena vysévejte 4 až 6 týdnů před posledním možným mrazem, tedy od druhé poloviny března. Vegetační doba cukrového a dřeňového hrachu je přibližně 50-70 dní. Pozor, hrách rychle dozrává, takže ho kontrolujte každý den. Druhé kolo vysazujte v druhé polovině srpna, přibližně 6-8 týdnů před prvním podzimním mrazem. V druhé polovině října tedy můžete opět sklízet šťavnaté lusky a zrna. (Zdroj: www.almanac.com)

Jaké odrůdy?

  • Mezi nejoblíbenější odrůdy hrachu dřeňového patří Oskar s dlouhými lusky, velkými zrny a jejich vysokým počtem v lusku. Tuto odrůdu můžete vysévat jak na jaře, tak také na podzim.
  • Pokud je vaší prioritou bohatý výnos s častým výskytem trojlusků, sáhněte po odrůdě Cetris. Rostlina je odolná a vyznačuje se perfektním zdravotním stavem.
  • Dalšími odrůdami s vysokým výnosem jsou např. Dalila nebo Progress 9. Tyto rostliny jsou skvělé pro ty, kteří chtějí hrášek sterilizovat nebo zamrazit.
  • Pro podzimní výsev můžete zvolit odrůdy s menším výnosem, ale lahodnou chutí jako Zetris a Cezar (Zdroj: www.jakpestovat.cz)
  • Z hrachu cukrového vybírejte odrůdu Ambrosia s plochými a křehkými lusky.
  • Chcete-li lusky sklízet postupně, zvolte odrůdu Sweet Salome. Je polopozdní a plodí lusky o délce 10 cm a šířce 3 cm. Sklízet je můžete průběžně během 14 dní. (Zdroj: zahradkarskaporadna.cz)

Akční letáky