obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Hrajte si a pěstujte obří zeleninu!

Už jste někdy s nosem přilepeným na plotě s obdivovali něčí neuvěřitelně velké tykve, hlavy zelí, nebo nádherné třímetrové slunečnice? Obrovské, jako z té pohádky. Pěstování je mimo jiné hra – a hrát si můžete i vy! Výsledek bývá nejen obdivuhodný, ale i chutný.

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Čerstvě uříznutý salát se dá těžko srovnat s koupeným, o rajčeti nemluvě. Také víte, kolikrát jste zeleninu stříkali, jestli vůbec, jak jste hnojili; zkrátka víte, co jíte. A sledovat tajemný přírodní koloběh od semínka k plodu je jednoduše krásné, obohacující.

Část záhrádkařiny se navíc stává hrou. Jenom už nesoutěžíme o nejhezčí bábovičku, ale se stejným nadšením šperkujeme své zahrádky, zaléváme ředkvičky a opečováváme mrkvičky, přiznali  by možná mnozí zahrádkáři. Ale ke hře ale patří i experimentování, změna, objevování nového. Vyzkoušejte proto maxizeleninu, ať už jste zkušení pěstitelé, nebo začátečníci!

Největší ředkvička

Luboš Suk z Jiřic vypěstoval ředkvičku dlouhou 31 cm a vážící 1,796 kg. I s kvetoucí natí měří rekordní výpěstek, mající v nejširším místě obvod 34 centimetrů, 1,11 metru. Ředkvička byla zaevidována do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov dne 29. května 2007.

Maxi kolekce

Pro vás, kteří si rádi hrajete v každém věku, je tu MAXI kolekce zelenin. Maxi proto, že odrůdy v ní zařazené mají předpoklad dorůst do rozměrů označovaných u šatů jako XXL.

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Maxi zelí Megaton F1 má schopnost vytvořit hlávku o velikosti až 25 kg! Ze záhonu ji raději sami nesklízejte, pokud jste křehčí postavy.

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz Maxi ředkvička Goliath má bulvičky, které se dítěti nevejdou do pusy. Ale určitě mu budou svítit oči nadšením, když je bude tahat ze záhonu. A klidně mu je nakrájejte na chleba s máslem – jenom ukrojte velký krajíc, ať „Goliášové“ nepřečuhují.

Zdá se vám hrášek příliš malý?

Je tu Alderman, Maxi hrášek s velkými lusky i semeny,  pěkně se pnoucí po opoře.

Zachutnal vám ledový salát?

Je křehký, jemné chuti, zkrátka exkluzivní. Proč tedy troškařit! Odrůda Maximo si už svým názvem říká o výsadbu do sponu 40x30 cm. Odvděčí se vám velkými, šťavnatými hlávkami.

I cibule může být obří

Zahrádkáři si oblíbili žlutou obří salátovou cibuli Globo. Další odrůda,  Blanco duro je bílá, křehká a opravdu veliká. Ovšem jen tehdy, když ji správně pěstujete. Maxicibule jsou úchvatné, ovšem přichystejte si velké prkénko, nůž a pokud vám při krájení slzí oči…tak i maxi brýle.

Pěstování

Ano, Maxi odrůdy mají potenciál dorůst velkých rozměrů. Když je však nasejete nahusto a do stínu ovocných stromů, neuspějete. Pro vytvoření maxima tyto odrůdy potřebují optimum. Dopřejte jim proto prostor, dostatečnou výživu a plné slunce.

Fígle pro maxipapriku

Maxi paprika Samurai F1 tvoří obří a chutné tmavozelené plody, zrající do červené barvy. Potřebuje však vaši pomoc:

  • Nechejte rostlinu nejdřív narůst.
  • Odstraňte po výsadbě první květy a malé plůdky
  • Až rostlina zesílí, nechejte na ní tři, maximálně čtyři plody. Ty je rostlina schopna dovést do maximální velikosti.

Pro Receptář Peter Gajdoštin, foto archiv autora

Akční letáky