Dva měsíce prázdnin se rodičům často zdají delší než zbytek roku, který děti stráví ve školních lavicích. Dostatek volného času může děti svádět k lumpárnám a zlobení. A i když nuda občas neškodí a podněcuje děti k vymýšlení vlastních zábav, není úplně od věci připravit malým neposedům takový program, který je nejen zabaví, ale třeba se i něčemu užitečnému přiučí. Nechte se i vy strhnout bezprostředností svých dětí a užijte si společný čas na maximum.

Hračky pro všechny

Zahrada je pro děti hotovým rájem na zemi a dá se zde zbudovat klidně celé hřiště. Na nejednom rodinném pozemku se najde bazén, trampolína, houpačky nebo skluzavka, jejich cena může být však dosti značná. Na trhu je přesto dostatek her i různých vychytávek pro děti i dospělé v příznivější cenové hladině. Kromě her s míčem se děti zabaví třeba házením frisbee nebo tradičním badmintonem.

Zručnost podpoří házení kroužků, kuželky, petanque nebo kroket. Netradiční zábavu nabízí například hra Kubb. Nastupují při ní proti sobě dva týmy. Hra spočívá v přesném házení kolíků na soupeřovy kubby ve snaze je shodit a získat tak nad soupeřem výhodu do dalších herních situací. Herní atrakci lze ale pořídit na zahradu i zdarma. Stačí třeba obyčejné štafle doplněné o tabulky s čísly a hned je hotový terč pro házení balónků naplněných vodou.

Aktivity na zahradě snadno a zdarma

Spousta věcí se dá dělat na zahradě zadarmo. Skvělé jsou kamínky, písek a hlína, které poslouží jako stavební materiál pro hrady, dálnice i podzemní štoly. Pod stromem zase snadno vyroste příbytek pro skřítky. Kromě větví poslouží jako stavební materiál stará dřívka, kamínky, šišky. Květiny, lístky, mech nebo ulity domek dozdobí a zhotovit se z nich dá i malá zahrádka. Nakonec do zahradního zámku umístěte figurku nebo panenku a prostor pro další hry je otevřen.

Z nasbíraného přírodního materiálu se dají vyrobit i korále nebo zvonkohry, Zkuste se inspirovat třeba nápady, co s nalezenými šněčími ulitami. Dlouhé hodiny si děti vyhrají s vodou. Najděte někde starou trubku nebo začištěný kus okapové roury, k tomu hrnec a konvičku. Hned je na světě skluzná dráha pro loďky z ořechů nebo papíru. Staré hrnce a vařečky zase poslouží k výrobě vynikajících pokrmů, odvarů z trávy a neodolatelné jetelové zmrzliny.

Venkovní hry

Venku nemusíte hrát jen na schovávanou nebo na babu. Uspořádejte třeba závody v hodu šiškou na cíl. Nasbírejte s dětmi košík šišek a stanovte disciplíny. Hod šiškou do dálky, s přesností na terč nebo do vymezeného kruhu. Hodně zábavy si užijete i při závodech kelímků. Obyčejný plastový pohárek provlékněte provázkem a natáhněte vodorovně. Závodníky vybavte stříkací vodní pistolkou a odstartujte. Kdo dřív dostrká svůj kelímek pomocí vodního proudu do cíle, vyhrál.

Jednoduché na realizaci jsou i zvířecí závody. Jednou po vytyčené dráze budou děti skákat jako žáby, podruhé rozvážně kráčet jako čáp a jindy zase cupitat jako myška. Trochu větší přípravu vyžaduje bojovka. Stačí vyznačit pár stanovišť v zahradě a okolí doplněných o jednoduché úkoly jako jsou hádanky, skládačky nebo rébusy. Pokud hru zrealizujte večer a cestu vyznačíte pomocí svíček umístěných ve sklenicích, nachystáte dětem opravdu nezapomenutelný zážitek.