obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Hrajte si venku: Zábava v přírodě pro malé i velké

V létě není nic lepšího než být venku. Teplé počasí, slunečné dny a vlahé večery, to vše láká k pobytu v přírodě. Přesvědčte i své ratolesti, že je lepší vstát od televize nebo od počítače a trávit volný čas venku. Přinášíme inspiraci pro venkovní aktivity s dětmi, ať už ve volné přírodě, nebo u vás na zahradě.

K zábavě stačí třeba i mrkvová nať K zábavě stačí třeba i mrkvová nať Zdroj: Shutterstock.com / Melle V Dva měsíce prázdnin se rodičům často zdají delší než zbytek roku, který děti stráví ve školních lavicích. Dostatek volného času může děti svádět k lumpárnám a zlobení. A i když nuda občas neškodí a podněcuje děti k vymýšlení vlastních zábav, není úplně od věci připravit malým neposedům takový program, který je nejen zabaví, ale třeba se i něčemu užitečnému přiučí. Nechte se i vy strhnout bezprostředností svých dětí a užijte si společný čas na maximum.

Hračky pro všechny

Zahrada je pro děti hotovým rájem na zemi a dá se zde zbudovat klidně celé hřiště. Na nejednom rodinném pozemku se najde bazén, trampolína, houpačky nebo skluzavka, jejich cena může být však dosti značná. Na trhu je přesto dostatek her i různých vychytávek pro děti i dospělé v příznivější cenové hladině. Kromě her s míčem se děti zabaví třeba házením frisbee nebo tradičním badmintonem.

Sportovní hry zaručí zábavu Sportovní hry zaručí zábavu Zdroj: Shutterstock.com / FamVeld

Zručnost podpoří házení kroužků, kuželky, petanque nebo kroket. Netradiční zábavu nabízí například hra Kubb. Nastupují při ní proti sobě dva týmy. Hra spočívá v přesném házení kolíků na soupeřovy kubby ve snaze je shodit a získat tak nad soupeřem výhodu do dalších herních situací. Herní atrakci lze ale pořídit na zahradu i zdarma. Stačí třeba obyčejné štafle doplněné o tabulky s čísly a hned je hotový terč pro házení balónků naplněných vodou.

Aktivity na zahradě snadno a zdarma

Spousta věcí se dá dělat na zahradě zadarmo. Skvělé jsou kamínky, písek a hlína, které poslouží jako stavební materiál pro hrady, dálnice i podzemní štoly. Pod stromem zase snadno vyroste příbytek pro skřítky. Kromě větví poslouží jako stavební materiál stará dřívka, kamínky, šišky. Květiny, lístky, mech nebo ulity domek dozdobí a zhotovit se z nich dá i malá zahrádka. Nakonec do zahradního zámku umístěte figurku nebo panenku a prostor pro další hry je otevřen.

Vodní hrátky strhnou každého Vodní hrátky strhnou každého Zdroj: Shutterstock.com / Solis Images

Z nasbíraného přírodního materiálu se dají vyrobit i korále nebo zvonkohry, Zkuste se inspirovat třeba nápady, co s nalezenými šněčími ulitami. Dlouhé hodiny si děti vyhrají s vodou. Najděte někde starou trubku nebo začištěný kus okapové roury, k tomu hrnec a konvičku. Hned je na světě skluzná dráha pro loďky z ořechů nebo papíru. Staré hrnce a vařečky zase poslouží k výrobě vynikajících pokrmů, odvarů z trávy a neodolatelné jetelové zmrzliny.

Venkovní hry

Venku nemusíte hrát jen na schovávanou nebo na babu. Uspořádejte třeba závody v hodu šiškou na cíl. Nasbírejte s dětmi košík šišek a stanovte disciplíny. Hod šiškou do dálky, s přesností na terč nebo do vymezeného kruhu. Hodně zábavy si užijete i při závodech kelímků. Obyčejný plastový pohárek provlékněte provázkem a natáhněte vodorovně. Závodníky vybavte stříkací vodní pistolkou a odstartujte. Kdo dřív dostrká svůj kelímek pomocí vodního proudu do cíle, vyhrál.

Hra na schovávanou Hra na schovávanou Zdroj: Shutterstock.com / Diego Cervo

Jednoduché na realizaci jsou i zvířecí závody. Jednou po vytyčené dráze budou děti skákat jako žáby, podruhé rozvážně kráčet jako čáp a jindy zase cupitat jako myška. Trochu větší přípravu vyžaduje bojovka. Stačí vyznačit pár stanovišť v zahradě a okolí doplněných o jednoduché úkoly jako jsou hádanky, skládačky nebo rébusy. Pokud hru zrealizujte večer a cestu vyznačíte pomocí svíček umístěných ve sklenicích, nachystáte dětem opravdu nezapomenutelný zážitek.

Akční letáky