Zatímco venku panuje zima, hvězdník za oknem krásně kvete
Zdroj: melnoff / Shutterstock.com

Hvězdník ochotně kvete na okenním parapetě, a to uprostřed zimy

Hvězdníky kvetou od ledna do dubna. V době, kdy se nám stýská po kvetoucí zahradě, rozvinou svou krásu za oknem. Přitom vyžadují jen minimum péče. Aby kvetly, potřebují především půst.

Hvězdník neboli zornice je atraktivní cibulovina pocházející z Jižní Ameriky. U nás se jí často nesprávně říká amarylka, ačkoliv s rodem Amaryllis nemá nic společného.

Hvězdníky můžete pěstovat s květy rozličných teplých barev a jemných vzorů Hvězdníky můžete pěstovat s květy rozličných teplých barev a jemných vzorů Zdroj: Zdelnik Alexandr / Shutterstock.com

Hvězdníky (Hippeastrum) se do našich bytů hodí, protože jim nevadí suchý vzduch a nižší vlhkost. Jejich mohutné květy rostou na dlouhém stonku po dvou až pěti v široké paletě barev, z nichž jsou nejčastější bílá, červená, růžová nebo oranžová. Mnohé variety jsou i dvoubarevné.

Letní půst zajistí kvetení

  • Aby kvetly, potřebují projít obdobím sucha. V srpnu jim proto snížíme zálivku a necháme listy úplně zaschnout. Hvězdníky udržujeme bez zálivky dva až tři měsíce.
  • Během zimy rostliny přimějeme k růstu tak, že je umístíme na světlý okenní parapet a začneme mírně zalévat. Jakmile stvoly vyraší několik centimetrů, zaléváme je pravidelně po celou dobu kvetení.
  • Rostliny krásně pokvetou i na parapetu nad ústředním topením, bude se jim dařit i v chladnu, pouze začnou kvést později. Vybereme jim světlé stanoviště, aby se nevytahovaly.

Cibule přesazujeme každé dva až tři roky.

Akční letáky