Antioxidační účinky ibiškového čaje myslí i na játra
Zdroj: Africa Studio / Shutterstock.com

Pěstujete ibišek? Jakými možnými způsoby ho můžete využít pro své zdraví?

Ibišek se svými krásnými květy zdobí nejednu zahradu a navíc má ještě zdravotní přínosy, na které se dnes zaměříme. Nejen, že se po celá staletí používá v ajurvédské medicíně, ale i v té dnešní moderní má své nenahraditelné místo.

Zdroje: www.rehabilitace.infowww.idnes.czthebeet.com

Ibišek pochází z Indie, není proto divu, že tam se jeho léčivé vlastnosti používají již pěkně dlouho. Je totiž skvělým přírodním lékem na nejrůznější neduhy. Nejen, že potlačuje stárnutí, ale používá se i v boji s rakovinou. 

Ibišek obsahuje neuvěřitelné množství antioxidantů, proto čaj z něj pomáhá lidem s vysokým cholesterolem v krvi. Možná vás to překvapí, ale takový ibiškový olej je prospěšný i pro vlasy, které posiluje od kořínků a zamezuje jejich lámání a dokonce předchází šedinám. 

Posiluje imunitu, pomáhá se zácpou i trávením

Další velkou výhodou ibišku je i jeho velké množství vitamínu C, což posiluje imunitu a je tedy vhodné ho pít v chřipkové sezóně. Pomáhá i se zácpou a trávením. Dále potlačuje syndrom dráždivého konečníku. Už stará ajurvéda ho používala proti zadržování vody v těle.

Aby ibišek dobře rostl a kvetl, potřebuje slunné a vzdušné místo Ibišek obsahuje neuvěřitelné množství antioxidantů Zdroj: Real Moment / Shutterstock.com

Antioxidační účinky ibiškového čaje myslí i na játra. Vědci dokonce zjistili, že snižuje zánětlivé projevy jater a jejich oxidační poškození. Měl by se pít i pokud chcete zhubnout, je totiž nízkokalorický a snižuje obezitu především v břišní partii. Zapojte ho tedy do správné životosprávy.

Snižuje krevní tlak, působí protinádorově a léčí akné

Vědecké studie také potvrdily, že pomáhá s vysokým tlakem. Až 70 % testovaných pacientů mělo po jeho pravidelném popíjení systolický tlak nižší. Kyselina protokatechová, která se v ibišku nachází, působí protinádorově. Zamezuje růst rakovinových buněk u leukémie. 

Ibišek keř Pamatujte na to, že ibišek není vhodný kombinovat s léky, které obsahují paracetamol Zdroj: Orest lyzhechka/Shutterstock.com

Ibiškový čaj je také zázrakem pro lidi, kteří mají problémy s akné. Obsahuje totiž protizánětlivé látky, které spolu s vitamínem C léčí kůži a vřídky na ní.

Pamatujte však na to, že ibišek není vhodný kombinovat s léky, které obsahují paracetamol. Může totiž vyloučit z těla i látky, které tyto léky produkují, což je někdy nežádoucí. Jinak ho ale můžete popíjet denně, jistě si pochutnáte a hlavně svému tělu prospějete.

Akční letáky