Zahradním druhem, který pochází z jižní Asie, je ibišek syrský (Hibiscus syriacus), typický vzpřímeným růstem a výškou okolo tří metrů. Tento ibišek na rozdíl od pokojového ibišku čínského na podzim shazuje listy. Původní barva květů je světle fialová, vyšlechtěné kultivary se pyšní celou řadou pěkných barev, nechybí ani intenzivně červená či čistě bílá. Zajímavé jsou i plné a poloplné formy.
Pěstování venkovních ibišků
Ibišky jsou přece jen teplomilnější rostliny, proto pro ně vybereme teplé, slunné a chráněné stanoviště.
Půdu preferují kvalitní, humózní, ale vždy dobře propustnou.
Ibišky se podobně jako jiné teplomilné keře vyplatí sázet na jaře, aby do zimy stihly zakořenit.
Jak je prořezávat?
Řez nikdy neprovádíme na podzim, vždy počkáme až do jara. Keře velmi dobře obrážejí a na novém dřevě i kvetou. Řez spočívá v odstranění poškozených větví a v celkovém prosvětlení keře. Větve odstraňujeme raději celé, pouhé zakracování má vliv na bujné prorůstání nových výhonů, které mohou keř zbytečně zahušťovat.
Pokojové ibišky: v létě slunce, v zimě chlad
Specialitou všech ibišků je pouze jednodenní kvetení. Krátkou trvanlivost květů ale vynahrazuje jejich velké množství.
Pokojový ibišek čínský (Hibiscus rosa–sinensis) není potřeba představovat. V létě bychom mu měli dopřát letnění, můžeme ho postavit na terasu, na balkon nebo do zahrady, ale nezapomeneme na pravidelnou zálivku. V horkých dnech kořenový bal venku vysychá daleko rychleji než v interiéru. Přes zimu pak pamatujeme na chladnější přezimování ibišku, nejlépe v teplotě 10–15 °C. Po celý rok pak dbáme, aby měl ibišek maximum světla.
Ibišek jako letnička
S ibiškem se můžeme setkat i na opravdu nečekaném místě. Jednoletá, 10 až 50 cm vysoká bylina ibišek trojdílný (Hibiscus trionum) se může objevit na zahradě, rumišti, skládce, staveništi či náspu. Ve větší míře se samovolně vyskytuje na Slovensku a na Moravě. Překvapí pěkným, sírově žlutým či bělavým květem. Ibišek trojdílný je možné pěstovat i jako kulturní nenáročnou letničku, jejíž semena dobře klíčí a pěstování je snadné jak z předpěstovaných rostlin, tak z přímého výsevu.
Foto: shutterstock.com, wikipedia.org, autor: Bogdan