Ibišek syrský (Hibiscus syriacus) bohatě kvete celé léto.
Zdroj: Hyenkaart / Shutterstock.com

Ibišek syrský, nevšední keř pro krásnou zahradu

Ibišky ozdobí interiér i trávník před domem. Venkovní ibišek, až tři metry vysoký keř s velkými barevnými květy, patří mezi nejatraktivnější okrasné dřeviny. Potřebuje však vhodné místo a náležitou péči.

Ibišek syrský (Hibiscus syriacus) je na rozdíl od ibišku čínského dřevinou opadavou. Pochází z jižní Asie, v Evropě se pěstuje od roku 1596.

Ibišek syrský (Hibiscus syriacus) má listy vejčité až kosočtverečné. Ibišek syrský (Hibiscus syriacus) má listy vejčité až kosočtverečné. Zdroj: Iva Villi / Shutterstock.com

Listy venkovního ibišku jsou vejčité až kosočtverečné, často trojlaločné. Květy mívají průměr 5 až 10 cm. Vyrůstají jednotlivě na krátkých stopkách. Keř kvete od konce července do září. Do podzimu stačí pak ještě v hojné míře vytvořit suché tobolky, které ovšem (tak jako u jiných druhů ibišků) nemají okrasnou hodnotu.

Třímetrový ibišek na zahradě

Zvlášť atraktivním dojmem působí plné květy nově vyšlechtěných kultivarů ibišku syrského. Zvlášť atraktivním dojmem působí plné květy nově vyšlechtěných kultivarů ibišku syrského. Zdroj: archiv

Keř roste vzpřímeně a dosti pomalu; u nás do výšky dvou až tří metrů. Čím je oblast teplejší, tím se mu daří lépe. Třeba u Balatonu z ibišků vysazují husté a vysoké živé ploty, v nichž pak vystříhávají místo pro vchod. V našich podmínkách ovšem ibišek není ideální dřevinou pro živé ploty.

Barevná paleta květů

Původní druh je světle fialový, ale dnes je vyšlechtěno mnoho odrůd v různých tónech, kde se pojí fialová barva s růžovou, červenou i modrou v různé intenzitě. Typické bývá výrazné temnější oko. Jsou také ibišky syrské čistě bílé. Řada odrůd je i plnokvětých.

Pěstování ibišku

  • Nádherné plnokvěté odrůdy se hodí opravdu jen pro oblasti s teplým a suchým koncem léta, protože při deštivém počasí poupata ibišků plesnivějí a ani se neotevřou.

    Pro výsadbu ibišku syrskému vybereme vždy slunné, teplé a před větry chráněné,  spíše sušší místo.
  • Půdu připravíme propustnou, ale humózní a výživnou. Nevzhledné rostliny s menšími, světle zelenými listy obvykle trpí nedostatkem živin.
  • V listopadu se rostlině zavděčíme navezením kompostu, který bude sloužit jako ochrana kořenů. Půdu ale hluboce nekypříme ani neryjeme. Nejchoulostivější jsou mladé rostliny.
    Ibišek syrský dobře snáší řez, který provádíme zásadně v předjaří. Zejména u starších rostlin je třeba větve spíše probrat než zkracovat a pustit světlo do keře. Odstraníme i všechny větve suché a zmrzlé. Ibišek dobře obráží a ještě v témže roce stihne vykvést.
  • Keř musí před zimou řádně vyzrát, neboť u nás může ve dřevě zmrznout. Z tohoto důvodu ibišky vysazujeme na jaře a keře nikdy nehnojíme před zimou, zvláště ne hnojivy bohatými na dusík.

Ibišky se v domácích podmínkách množí obtížně. Je sice možné řízkovat je, ale takové rostliny špatně rostou, proto zahradníci ibišky množí roubováním na semenáče původního druhu.

Akční letáky