Japonská zahrada, Monte Carlo, Monaco
Zdroj: Laborant / Shutterstock.com

Inspirace z asijských zahrad: suchý potok z oblázků

Oblé kameny a štěrk v japonských zahradách často nahrazují vodu. Působí uklidňujícím dojmem a učiní zahradu zajímavější, jejich položení a údržba je jednoduchá.

Potok lze použitím čerpadla vytvořit i tam, kde povrchová voda neteče, jde ale o poměrně náročnou stavbu. Zato suchý potok z oblázků založíme velmi snadno a navíc zkrášlí i rovinatou zahradu, do které by se tekoucí voda nehodila. Inspirace pochází z asijských zahrad, kde oblázky a uhrabaný štěrk často symbolizují a tedy i nahrazují vodu.

Oblázky a uhrabaný štěrk často symbolizují a tedy i nahrazují vodu. Oblázky a uhrabaný štěrk často symbolizují a tedy i nahrazují vodu. Zdroj: archiv

Oblázky a štěrk místo vody

Suchý potok se může vinout mezi keři, zkrášlovat trávník či zákoutí s mechem, kapradinami a bohyškami. Nahradí i cestičku, chůze po oblázcích je velmi příjemná a naboso slouží i jako prevence plochých nohou.

  • Pokud chceme zabránit trávě a plevelům v prorůstání, pod oblázky položíme černou mulčovací textilii.
  • Přirozeně vypadá kombinace kamenů různých velikostí, uvnitř suchého potoka mohou být také ploché nášlapné kameny.
  • Při okrajích působí pěkně okrasné trávy, rostliny můžeme sázet i mezi oblázky do otvoru v textilii.
Oblázky a uhrabaný štěrk často symbolizují a tedy i nahrazují vodu. Oblázky a uhrabaný štěrk často symbolizují a tedy i nahrazují vodu. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zajímavou variantou je suchý potok ze světlého štěrku, který je však třeba pro dokonalý efekt často uhrabávat.

Akční letáky