Pokud chcete zkusit nové způsoby v pěstování, máte právě zelenou! Hitem sociálních sítí je momentálně jednoduchý způsob, díky němuž si dokonce ušetříte spoustu práce. Jestliže nepatříte mezi milovníky zdlouhavého a namáhavého rytí půdy, bude se vám jistě tento přístup k zahradničení líbit. Nový záhon lze totiž založit i bez dřiny a jediné, co k tomu budete potřebovat, je trochu základního materiálu, čas a především chuť. A navíc budete šetrní k přírodě.

Jak udělat záhony bez rytí? Podívejte se v tomto YouTube videu kanálu Permakulturní oáza - Regenerativní zahradničení:

Zdroj: Youtube

Instantní záhony

Dá se říct, že v momentálním moderním světě velkopěstitelů je tento přístup k pěstování nejen zeleniny, ale i okrasných rostlin, velice oblíbený. Je šetrný nejen k samotné půdě, ale navíc i k vašemu času. Možná jste o tomto způsobu pěstování slyšeli jako o bezorbovém neboli bez rytí. Díky jednoduchému přístupu se dočkáte plodné zahrady, a ještě případně zužitkujete přebytečný materiál. Jak tedy přesně na to?

Najděte správnou lokalitu

Začněte tím, že si nejprve dobře promyslíte, co chcete na budoucím záhonu pěstovat. Každá rostlina má jiné požadavky, a proto záleží na tom, kam záhon umístíte. Najděte nejlépe oblast s dostatečným množstvím slunce, nebo alespoň polostín. Snadno možná využijete i lokality, které jste doposud nechávali ladem. Jakmile budete mít jasno, terén pouze posečte a shrabte hráběmi.

Chcete se vyhnout i nepříteli jménem plevel?

Pokud se kromě rytí záhonu chcete vyvarovat i neustálému pletí plevele, položte na zvolenou plochu zahrady nepropustnou folii. Instantní záhony se však obejdou i bez této ochrany.

Na řadu přichází vrstva kartonu

Pokud vám doma přebývá starý karton, můžete ho v tomto případě příjemným způsobem zužitkovat. Stejně jako fólie zabraňuje nadbytečnému prorůstání plevele. Záhon byste měli pokrýt po celé ploše, pokud je karton slabý, neváhejte ho položit i ve více vrstvách. Pevnější kartony jsou vždy lepší, mají totiž nejen delší dobu rozkladu, ale často obsahují přírodní škroby, které pěstovaným plodinám v mnohém prospívají.

Zasypte záhon zeminou

Na připravenou kartonovou vrstvu nasypte zeminu. Ze všeho nejlepší je kvalitní kompost, který je dobré zkombinovat s travnatými drny a hlínou, která vám například na zahradě přebývá. Tato vrstva by měla být zhruba 20 až 30 cm vysoká. Jakmile ji budete mít rozházenou po celé ploše, lehce ji udusejte a pak už nezbývá, než záhon osázet a zalít.

Proč jsou instantní záhony populární

Jedná se vlastně o způsob, jak můžete vytvořit záhony naprosto přírodní cestou a bez zbytečné lopoty. Navíc budete chránit přirozené prostředí půdy, které je často díky rytí narušeno. Dokonce se jedná o výbornou prevenci před půdní erozí a jistě ušetříte i na množství zalévané vody.

Související články

Zdroje: www.permakultrunioaza.cz, www.blizekprirode.cz, www.permabara.cz