Invazivní rostliny se tváří nevinně, ovšem nakonec to s nimi dopadne vždy stejně. Jejich růst a hlavně rozrůstání na zahradě se nedá kontrolovat, i když se o to snažíte všemi způsoby a vždy najdou způsob, jak se o kousek rozrůst zase někam dál. Nejlepší je, takové rostliny, jakkoliv mají krásné květy vůbec na zahradě nevysazovat. V případě, že už takové máte, raději se jich včas zbavte. Poradíme vám, které patří mezi ty nejaktivnější záškodníky.

Klamou tělem

Drtivá většina invazivních rostlin patří mezi opravdu půvabné kousky. Jejich zákeřnost ale tkví v rychlosti a houževnatosti jejich růstu. Které z nich jsou ty nejhorší? Podívejte se na video:

Zdroj: Youtube

Jakmile zjistíte, že některé z nich máte na zahradě také, jednejte. I když se budete snažit sebevíc udržet tyto invazivky na uzdě, s největší pravděpodobností neuspějete.

Křídlatka japonská

Jednou z nejvíce invazivních rostlin je křídlatka japonská (Reynoutria). Pokud vám ji bude někdo nabízet jako sazeničku, rozhodně s díky odmítněte. Je to jedna z vůbec nejagresivnějších rostlin a nechává kolem sebe jen spoušť. Vytváří natolik hustou biomasu, že pod ní, nebo okolo ní nevyroste nic dalšího.

Bolševník velkolepý

Velmi podobně je na tom i bolševník velkolepý (Heracleum mantegazzianum). Dříve sice býval oblíbenou okrasou zahrad, ovšem s tím, jak se snaží z přírody vytlačit jiné druhy rostlin, jeho obliba velmi klesla.

Vistárie a štědřenec

Trochu smutnou kapitolou je překrásná vistárie (Wisteria). Kdo by si nevybavit její nádherné květy visící přes vstupní brány a porůstající pergoly jako něžný závoj. Chyba lávky, vistárie je jednou z nejhorších. Jakmile chytí dech a začne se rozrůstat, nezastavíte ji. Navíc produkuje semena připomínající fazolové lusky, která jsou velmi jedovatá a není radno si s nimi zahrávat. Podobně jako tato nebezpečná kráska je i štědřenec odvislý (Laburnum anagyroides).

Jesenec popínavý má nezničitelné kořeny

Zbystřit byste měli i v případě popínavých rostlin. Do šlamastiky vás může dostat jesenec popínavý (Celastrus scandens), ale také obyčejný a dobře známý břečťan (Hedera helix). Houževnaté jsou hlavně jeho kořeny, jichž se budete ze své zahrady zbavovat jen velmi těžko.

Nejinvazivnější rostlina světa

Láká něžnými temně červenými kvítky. Vězte však, že nápad pořídit si liboru měňavou (Lantana), byste si měli rozhodně nejméně dvakrát promyslet. Patří totiž k nejinvazivnějším rostlinám na světě a vést boj s ní na zahradě určitě nechcete. Podobně invazivní, přesto krásná, je i konvalinka vonná (Convallaria majalis). Navíc je něžná rostlinka prudce jedovatá a spousta lidí si ji také plete s medvědím česnekem, kvůli čemuž dochází k četným otravám. Mezi další houževnaté jedovatky lze zařadit i škumpu (Rhus), která bývá mezi pěstiteli poměrně oblíbená. Proti ní však hraje fakt, že její kořeny dokážou narušit i statiku domu, pokud se k němu přiblíží a odstraňují se velmi těžko.

Import z Japonska

Krásně voní, ale na zahradě jej raději nechtějte. Zimolez japonský (Lonicera japonica) se dokáže za velmi krátkou dobu rozrůst naprosto nekontrolovaně i tam, kde jste tuto rostlinu rozhodně mít nechtěli.

Jedovatý tis

Bez větších problémů na zahradě vypěstujete i tis červený (Taxus baccata), nejen, že byste se mu však měli vyhnout z důvodu jeho rozpínavosti, ale také kvůli jedovatosti. Ze stejného důvodu byste měli zvážit i vysazení bobkovišně lékařské (Prunus laurocerasus). Ta sice nádherně vypadá a pro živý plot je jako stvořená, ale pokud máte malé děti, nebo domácí mazlíčky, zbystřete, neboť je velmi jedovatá.

Vlčí bob a ozdobnice čínská

V posledních letech se dostala na pranýř rostlina s překrásnou květenou, ovšem je tak houževnatá a schopna růstu, že vytlačuje jiné druhy. Řeč je o vlčím bobu mnoholistém (Lupinus polyphyllus). Špatně se budete zbavovat i ozdobnice čínské (Miscanthus chinensis), ale také některých druhů rododendronů.

Máta peprná

Trochu raritní je oblíbená a osvěžující bylinka, máta peprná (Mentha). Pokud ji chcete pěstovat, rozhodně směle do toho, ale raději jí vyčleňte samostatný truhlík nebo dostatečně velký květináč a nedávejte ji jen tak volně na záhon, nebo vám přeroste přes hlavu.

Související články

Zdroje: www.thespruce.com, www.ceskestavby.cz