Rubinola
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jablka k uskladnění: 15 zimních odrůd jabloní odolných vůči padlí a strupovitosti

Chutná jablka zimních odrůd jabloní můžeme uchovat dlouhé měsíce, některá vydrží až do dubna. Právě říjen je ideální doba pro výsadbu ovocných stromků.

V současné době si můžeme vybrat takové odrůdy, které mají vysokou odolnost nebo dokonce rezistenci proti padlí jabloňovému a strupovitosti jabloní. To znamená, že tyto odrůdy můžeme pěstovat víceméně bez chemického ošetřování proti houbovým chorobám. Minimální chemická ochrana proti živočišným škůdcům (mšicím, obaleči jablečnému atd.) souvisí s oblastí, v níž jabloně pěstujeme, zda jde o chladnější nebo teplejší oblast, existují k ní i alternativy. Pokud se přece jen objeví u některých odrůd padlí jabloňové, je nutné napadené letorosty co nejdříve odstranit, abychom zamezili dalšímu šíření infekce.

Aneta

Původní česká odrůda má velké, až velmi velké kulovitě kuželovité plody se sladce navinulou chutí. Plodí brzy, hojně a pravidelně. Ovoce sklízíme koncem září, konzumně dozrává v říjnu, skladovat je můžeme do ledna.

 • Je rezistentní proti strupovitosti, proti napadení padlím jabloňovým má vyšší odolnost.
 • Vhodná do všech poloh.

Aneta Aneta Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Durit

Česká odrůda se středně velkými kuželovitými plody se sladce navinulou sladkou, slabě aromatickou chutí. Plodí brzy, hojně a pravidelně, jablka sklízíme v září, konzumně dozrávají v listopadu, skladovat je můžeme do února.

 • Proti napadení strupovitostí je odrůda rezistentní a proti napadení padlím jabloňovým vysoce odolná.
 • Nejlépe se jí daří v teplejších a středních polohách.

Durit Durit Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Goldstar

Česká odrůda s velkými ploše kulovitými plody sladce navinulé, aromatické a velmi dobré chuti. Plodí brzy, hodně a poměrně pravidelně. Ovoce sklízíme začátkem října, konzumně dozrává v lednu, skladovat je můžeme až do dubna.

 • Proti napadení strupovitostí je odrůda rezistentní a proti napadení padlím jabloňovým má vysokou odolnost.
 • Můžeme ji pěstovat ve všech oblastech.
 • Nevyžaduje chemickou ochranu.

Goldstar Goldstar Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Heliodor

Česká odrůda má plod středně velký až větší, kulovitý, s malými žebry. Dužnina je krémové barvy, středně pevná, šťavnatá, dobré, sladce navinulé chuti. Plodí brzy a hojně. Sklizňová zralost začíná začátkem října, konzumní zralost bývá od poloviny listopadu, jablka můžeme skladovat do dubna.

 • Odrůda je rezistentní proti napadení strupovitostí, odolnost proti padlí je vyšší.
 • Vhodná pro pěstování ve všech oblastech, ve vyšších polohách na chráněných stanovištích.

Heliodor Heliodor Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Karmína

Další česká odrůda se středně velkými, zploštěle kulovitými plody navinulé, mírně aromatické chuti. Plodí brzy, hojně a téměř pravidelně. Ovoce sklízíme v září, konzumně dozrává v listopadu a skladovat je lze do února.

 • Odrůda je rezistentní proti strupovitosti a má vysokou odolnost proti napadení padlím jabloňovým, proto není nutná chemická ochrana.

Karmína Karmína Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Kordona

Plod této jabloně je středně velký, kuželovitý, žebernatý. Dužnina má bílou barvu, je středně pevná, tužší konzistence, středně šťavnatá, chutná sladce navinule. Plodí středně pozdně, velmi hojně, často přeplozuje. Strom roste bujně, korunu vytváří úzkou, sloupcovitou a díky tomu můžeme jabloň pěstovat i v nádobách na zakrslých podnožích. Sklizňová zralost začíná začátkem října, konzumní od prosince a ovoce můžeme skladovat až do února. Je právně chráněná v ČR.

 • Odrůda je rezistentní proti napadení strupovitostí, odolnost proti napadením padlím jabloňovým je střední.
 • Vyžaduje dostatečnou a pravidelnou závlahu.

Kordona Kordona Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Opal

Česká odrůda má plod středně velký, kulovitý až podlouhlý se žlutou
dužninou, tuhé konzistence, navinule sladké, velmi dobré chuti. Plodí brzy, středně a pravidelně. Sklizňová zralost je koncem září až začátkem října, konzumní v listopadu, ovoce lze skladovat do dubna.

 • Je rezistentní proti napadení strupovitostí a vysoce odolná k napadení padlím jabloňovým.

Opal Opal Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Orion

Tato odrůda byla vyšlechtěna v ČR. Plod má velký, ploše kulovitý až kulovitý se žlutou pevnou dužninou, jemné chuti. Je velmi šťavnatá. Chuť má navinule sladkou, velmi dobrou. Plodí brzy, středně a pravidelně. Sklizňová zralost začíná začátkem října, konzumně dozrává koncem listopadu, ovoce lze skladovat až do dubna.

 • Odrůda je rezistentní proti napadení strupovitostí, odolnost k padlí je střední až vysoká.
 • Lze ji pěstovat ve všech oblastech na slabě a středně rostoucích podnožích.

Orion Orion Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Rajka

Česká odrůda má plody středně velké až velké, kulovité až kulovitě kuželovité se sladce navinulou velmi dobrou chutí. Plodí brzy, hojně a pravidelně. Jablka sklízíme koncem září, konzumně dozrávají v říjnu a skladovat je lze do února.

 • Proti napadení strupovitostí je rezistentní a proti padlí má vysokou odolnost.

Rajka Rajka Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Rubinola

Další z českých odrůd, která má střední až velké, ploše kulovité plody, s navinule sladkou, aromatickou, velmi chutnou dužninou. Plodí středně raně, středně a pravidelně. Ovoce sklízíme v polovině září, konzumně dozrává v listopadu a skladovat je můžeme do března.

 • Proti strupovitosti je rezistentní a proti napadení padlím jabloňovým má vysokou odolnost.

Rubinola Rubinola Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Rucla

Pod je středně velký, kulovitý, bez žeber, s dužninou krémové barvy, tuhé konzistence, středně šťavnatý, sladce navinulé, dobré chuti. Plodí brzy, středně a střídavě. Sklizňová zralost je začátkem října, konzumní koncem listopadu, ovoce lze skladovat do března. Odrůda je právně chráněná v ČR.

 • Odolnost proti strupovitosti je střední, proti padlí vysoká.
 • Je vhodná do teplých a středních poloh.

Rucla Rucla Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Sirius

Česká odrůda se středními až velkými, kulovitými plody se zelenožlutou až žlutou slupkou, výjimečně se slabým oranžovým líčkem. Dužnina je pevná, křehká, velmi šťavnatá, rozplývavá, výborné chuti. Plodí středně raně, středně hojně a pravidelně. Ovoce dozrává v první polovině října, konzumní zralost má od listopadu do dubna.

 • Je rezistentní ke strupovitosti a slabě náchylná k padlí jabloňovému.
 • Nejlépe se jí daří v teplejších a ve středních oblastech.

Sirius Sirius Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Sonet

Kulovitý plod je středně velký až velký s bílou, měkkou, šťavnatou dužninou navinule sladké chuti. Plodí brzy, středně a střídavě. Má velmi krátký plodonosný obrost a velmi krátkou internodiu kolem 1 cm. Strom roste slabě až středně bujně, habitus koruny vytváří sloupcovitý a i tuto odrůdu lze pěstovat v nádobách. Sklizňová zralost je začátkem října, konzumní od listopadu, ovoce můžeme skladovat do ledna.

 • Odrůda je rezistentní proti napadení strupovitostí a vysoce odolná k napadení padlím.

Sonet Sonet Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Svatava

Odrůda pochází z ČR, má střední kulovitě kuželovité plody velmi dobré chuti. Plodí brzy, hojně a pravidelně. Ovoce sklízíme začátkem října, konzumně dozrává v prosinci a můžeme je skladovat až do dubna.

 • Je rezistentní proti strupovitosti a má vysokou odolnost proti napadení padlím jabloňovým.
 • Lépe se jí daří v teplejších oblastech.

Svatava Svatava Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Topaz

Tato česká odrůda má středně velké ploše kulovité až kuželovité plody. Chuť je sladce navinulá, aromatická, dobrá. Plodí brzy, hojně a pravidelně. Sklízíme začátkem října, konzumně dozrává v prosinci, skladovat lze do dubna.

 • Proti napadení strupovitostí je rezistentní a proti napadení padlím jabloňovým má vysokou odolnost.
 • Nevyžaduje chemickou ochranu.
 • Nejkvalitnějších plodů se dočkáme ve středních a v teplejších polohách.

Topaz Topaz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Viktoria

Odrůda pocházející z ČR má velké ploše kulovité plody s naznačenými žebry. Chuť má navinule sladkou, aromatickou, dobrou. Plodí středně a pravidelně. Ovoce sklízíme koncem září, konzumně dozrává v listopadu, můžeme je skladovat do března.

 • Je rezistentní proti strupovitosti a má vysokou odolnost proti napadení padlím jabloňovým.
 • Nejlepší výsledky dosahuje v teplých a středních oblastech.

Viktoria Viktoria Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Akční letáky