Úrodu jablek v dalších sezónách mohou zhatit nejrůznější choroby. Mezi ty nejčastější a nejzákeřnější patří strupovitost. Co je potřeba udělat nyní na podzim, abyste jabloně před houbovitým onemocněním ochránili? Máme pro vás hned několik tipů.
Proti strupovitosti pomůže kobalt
Jak se zbavit strupovitosti jablek bez pomoci fungicidů, se podívejte v návodu na YouTube kanálu Advancing Eco:
Nemoc se projevuje různě
Stupovitost jablek se projevuje různě. Může napadat mladé větvičky, jejichž listy začnou opadávat, ovšem objevit se může až na sklizených plodech jabloní, na nichž se začnou tvořit nevzhledné tečky až flíčky a postupně dojde ke zkáze celé sklizně. Zrádnost onemocnění tkví v tom, že dokáže přežít i ve sporách i do dalších let, pokud tedy neučiníte ta správná opatření, je vaše budoucí úroda vážně ohrožena.
Prevence je základ
Nyní, když připravujete sad na zimu, je dobré preventivně listy jabloní postříkat vhodným fungicidem. Postřik proveďte před očekávaným deštěm a dbejte na to, aby stihl zaschnout. Jakmile jabloně začnou listí shazovat, čeká vás ještě trocha práce. Rozhodně listy nenechte ležet pod stromem.
Ani jej nepoužijte k zazimování například některých okrasných rostlin, pokud by v listech houbové onemocnění přetrvávalo, mohli byste si jej lehce roznést po celé zahradě. Naopak listy shrabejte na hromadu a spalte. Po celou sezónu je pak vhodné volit ty správné fungicidní postřiky, které by měly rozšíření onemocnění zabránit. Pamatujte však, že bez mechanického zásahu se může strupovitost jablek projevit i tak.
Nezapomeňte na další péči o jabloně
Podzim je období, kdy je potřeba ovocným stromům, a tedy i jabloním, dopřát vydatnou zálivku. Jabloně nezastřihávejte, na to bude ten správný čas od února do března, tehdy se provádí výchovný i udržovací řez. Pomalu se připravte na říjnové natírání stromků vápnem. A ještě jedna důležitá věc. Nezapomeňte dodat ovocným stromům potřebné živiny.
Zdroje: zahradnickakucharka.cz, www.agromanual.cz