obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jahodový stromek aneb exotické ovoce z květináče

Pěstování exotických rostlin, které i doma mohou plodit chutné ovoce, je napínavé dobrodružství. Nelze počítat s velkou úrodou, ale zážitek ze sklizení a snězení třebas jediného vlastního plodu stojí za to.

Psidium, zvané též guajáva nebo jahodový stromek, je pohledný stálezelený keřík s kožovitými listy. Pochází z Číny a je příbuzný voňavé myrtě. Nejčastěji jsou pěstovány druhy Psidium cattleianum a Psidium guajava. Plodí poměrně velké, žluté či červené, kulaté nebo hruškovité bobule s osvěžující dužinou, bohatou na vitamín C a další prospěšné látky. Plody chutí připomínající jahody, odtud přízvisko rostliny. Lahodnou chuť „jahod“ může kazit hořký kalich, který proto před konzumací odstraníme. Plody také velmi příjemně voní, pročež jsou využívány i při výrobě likérů.

jahodový stromek, Psidium Cattleianum jahodový stromek, Psidium Cattleianum Zdroj: Shutterstock.com / vainillaychile

Pěstování

Psidium lze pěstovat jako přenosnou nebo pokojovou rostlinu, která však vyžaduje zimní odpočinek při nižších teplotách, pohybujících se mezi 10-15°C. Zálivku v této době snížíme a zavlažujeme jen tak, aby zemina zcela neproschla. Zvláště pokud rostlině opadají listy, má spotřebu vody malou (listy někdy opadávají u guajávy, na jaře však znovu obrazí).

plody jahodového stromku, Psidium cattleianum plody jahodového stromku, Psidium cattleianum Zdroj: Shutterstock.com / TunedIn by Westend61

Na jaře psidium přesadíme a dopřejeme mu co nejvíce světla a zvýšíme zálivku. Substrát můžeme namíchat ze dvou dílů vyzrálého kompostu, jednoho dílu písku a jednoho dílu listovky. V létě rostlině svědčí letnění, na zahradě nebo na balkóně, a to na přímém slunci. Jednou týdně přihnojujeme, vhodné je hnojivo pro citrusy nebo zkvašený drůbeží trus, jehož koncentrát lze rovněž zakoupit.

jahodový stromek, Psidium guajava, v květu jahodový stromek, Psidium guajava, v květu Zdroj: Shutterstock.com / Matee Nuserm

Řez podpoří plodnost

Plody dozrávají přibližně čtyři měsíce poté, co odkvetou bílé květy. V této době potřebují rostliny dostatek slunce, vláhy a živin. Pohledné keříky lze snadno tvarovat řezem v předjaří, nové letorosty jsou pak nejplodnější.

Akční letáky