Venku je ještě velmi pěkné počasí, ale abyste se postarali o skvělou úrodu i v příští sezoně, rozhodně je vhodné jahodníky také zazimovat. Jednoduše už byste brzy měli myslet na to, jak se o ně s příchodem podzimu postarat.
Podívejte se jak na to ve videu na YouTube, na kanálu Zahrada:
Zbavte je plevele
Září je ideální dobou postarat se o blaho jahodníků. Právě nyní je rozhodně také vyplejte. Koncem léta a příchodem podzimu skončily s plozením i poslední rostliny. Vyplít je je vhodné do 3 týdnů po sklizni, protože jak je známo, jahodníky jsou na okopávání a své kořeny poměrně citlivé. Plevel proto odstraňte, ale okopávejte jen velmi mělce.
Ostříhejte je
Po sklizni je běžnou praxí také posekání jahodníků, nicméně to se provádí pouze u jednou plodících druhů a krátce po jejich doplození. Stáleplodící jahodníky již nestihnou do zimy s obnovou listoví vzhledem k tomu, že zakládají pupeny již v polovině září. Jahodníkům můžete i nyní odstříhat staré a velké listy i výhony. Zanechejte ale nedotčené srdéčko a také mladé lístky. Neodstraňujte úplně vše.
Zkuste slámu
Ideální podmínky pro jahodníky vytvoříte také mulčováním a sláma se v tomto ohledu jeví jako ideální. Dříve se sice velmi často požívaly různé netkané textilie nebo jiné pokryvy, které v podstatě fungovaly jako mulč, ale pomalu se od těchto trendů upouští. Likvidace takové folie nebo textilií je často problematická, především pokud jde o větší plochu, zatímco organickým mulčem nic nepokazíte.
Stříhat nebo ne?
Sekání i stříhání má své zastánce a odpůrce. Zatímco jedni tvrdí, že to rostlinu zbytečně před zimou ohrožuje, druhá skupina zastává odstranění veškerých potencionálně problematických částí rostliny v obavě o její zdraví na jaře. Můžete se proto setkat s nápadem, vyzkoušet tuto praktiku na polovině záhonu a příští rok si udělat vlastní názor. Pokud se ke stříhání či dokonce sekání rozhodnete, nejpozději tak učiňte na přelomu září a října, aby rostliny stačily obrazit.