Proč pěstovat jahody

Jahody chutnají a jsou velice zdravé. Obsahují minerální látky jako draslík, hořčík, vápník, železo a kyselinu listovou. Cenný je jejich vysoký obsah vitamínu C, kterého mají víc než citrusové plody. Patří sice do sladkého ovoce, ale pro svůj vysoký podíl vody jsou málo kalorické, hodí se tedy i při redukční dietě. Dobře se zpracovávají a uchovávají ve formě zavařenin, marmelád, jamů, šťáv nebo zmražených ovocných dření.

Zkušená zahradnice radí, jak pěstovat jahody:

Zdroj: Youtube

Jarní start

Jarní sezonu byste měli začít očištěním keříčků jahod od uschlých listů, aby srdíčka jahodníků měla přístup ke světlu. Nezapomeňte kontrolovat a odstraňovat šlahouny, které by mateční rostlinu jen vysilovaly. Důležitou součástí jarní péče je hnojení. Hodí se kravský i koňský hnůj nebo speciální hnojiva určená pro jahody. Závlahu volte podle počasí, keříčky nesmí být přemokřené ani ohroženy suchem, jinak by nenasadily na květ.

Doba kvetení a zrání

Jahodám k násadě květů, během květu a následnému vyzrávání plodů dopřejte hnojení obohacené o fosfor a draslík. Naopak dusíkaté hnojivo, které podporuje bohatý růst zelené hmoty, uberte, aby keříky jahod neměly příliš bujné listy. Ty by stínily plodům a podporovaly plísňová onemocnění. Zalévejte jahody pouze ke kořenům, podložte je mulčem z nasekané slámy, nebo je pěstujte na černé netkané textilii. Tím předejdete plísni a hnilobě plodů.

Kdy odstřihnout šlahouny jahod

Kdykoliv se objeví šlahouny vyrůstající z trsu jahodníku, odstřihněte je. Ubírají mateřské rostlině sílu. Květenství by bylo řídké, plody malé a nekvalitní. Šlahouny navíc zahušťují samotné keře a prostor kolem nich je neprodyšný. Svým objemem tak přispívají k množení patogenů, které znehodnotí nejen úrodu, ale oslabí rostliny, jež snáze podléhají chorobám a škůdcům.

Kdy šlahouny nestříhat

Každým třetím rokem by se měly sazenice jahod vyměnit za mladší a perspektivnější. Pokud jste se rozhodli, že založíte nový jahodový záhon, nechte šlahouny na zdravých mateřských rostlinách růst, abyste si namnožili sadbu.

Na každém šlahounu jsou přisedlé mladé rostlinky. Z nich použijte k výsadbě maximálně dvě nejbližší ke keři, ty jsou nejsilnější. Po odstřižení je mírně přitlačte do substrátu obohaceného o rašelinu a nechte zakořenit. Koncem července a v srpnu - na dobře prokypřený a vyhnojený záhon - vysázejte zakořeněné sazeničky.

Poděkujte za úrodu

Odplozené keříky jahod si zaslouží poděkování ve formě následné péče, aby i příští rok daly bohatou úrodu. Ostříhejte všechny poškozené listy a šlahouny. Prokypřete opatrně půdu a zapravte hnojivo. Otrháním zapomenutých plodů zamezíte šíření plísně. Keříčky jahod tak naberou další vitální sílu na příští sezonu.

Související články

Zdroje informací:www.living.iprima.cz/zahrada, www.youtube.com