Vertikální záhony nejsou jen způsobem, jak ušetřit místo, ale také jsou elegantní a praktické. Při špatných podmínkách lze záhon jednoduše přemístit, čímž se nebudete muset strachovat o případné zničení celé úrody. Starost o rostliny je rovněž jednodušší, protože můžete snadněji regulovat zálivku i samotné přihnojování, kterého pak není tolik potřeba.

Podívejte se na video na to, jak snadno si vyrobíte jahodovou pyramidu:

Zdroj: Youtube

Různé typy záhonů

Skladujete doma staré věci, protože věříte, že se mohou někdy hodit? Nyní opravdu přišel ten správný čas je konečně využít! Vertikální záhony můžete totiž vyrobit z palet, ze skříně se šuplíky, PVC trubky, z pevné tkané či netkané textilie, PET lahve nebo ze sudu. Z čeho uděláte vertikální záhon vy?

Záhony z odtokových trubek

Pokud chcete, aby byly záhony o něco veselejší, můžete odtokovou trubku před použitím natřít nesmývatelnými barvami. Trubku rozřízněte podélně na dvě části, čímž vám vzniknou hned dva záhony. Zavěste dva řetězy na místě, kde chcete mít vertikální záhon. Pomocí kovových tyček vytvořte patra, na která poté položte rozříznuté části trubky. Na závěr konce trubek zaslepte, vnitřek vysypte substrátem a jahody zasaďte.

Palety pro úchyty

I z klasické dřevěné palety si můžete vyrobit nádherný vertikální záhon, který vám bude každý závidět. Jestliže máte palety už staré a jejich vzhled není nic moc, vylepšete je barvami na dřevo. Připravené palety přivrtejte ke stěně, případně můžete paletu umístit i o něco výš, abyste se nemuseli k jahodám ohýbat. Jakmile bude paleta držet, zavěste za jednotlivá patra závěsné květináče, ve kterých se jahodám bude dařit.

Samozavlažovací záhony

Úzká trubka o průměru asi 1,5 cm bude zavlažovací. V horní části do ní vyvrtejte malé otvory. Geotextilií či pytlovinou trubku s otvory omotejte a upevněte provázkem. Spodní konec trubky utěsněte víkem. O 10 cm kratší trubka o průměru 10-15 cm bude tvořit záhon. Vyřežte do ní větší otvory v rozestupu asi po 20 cm, konec opět utěsněte a následně dejte dovnitř trubku zavlažovací. Na dno nasypte trochu drenáže a poté zeminu. Na závěr už jen zasaďte jahodníky a vertikální záhon dobře upevněte, aby byl stabilní.

Související články

Zdroje: m.magazinplus.cz, ibuilder-cs.techinfus.com, drevostavitel.cz