Buxus, lidově známý jako zimomráz, je jedním z nejoblíbenějších keřů, které zkrášlují nejednu zahradu. Není náročný na péči a lze jej v našich podmínkách pěstovat venku celoročně. Bohužel je často napadán celou řadou škůdců, kteří mohou rostlinu značně poškodit. Jak tedy buxusům zajistit bezpečný a zdravý vývoj?
Jak ochránit buxusy před zavíječem zimostrázovým? Podívejte se na toto YouTube video na kanálu Zahradní štěstí:
Zavíječ zimostrázový
Jedním z hlavních škůdců buxusu je zavíječ zimostrázový. Každoročně tyto housenky způsobí na buxusech značně velké škody, kdy dokáží zkonzumovat neuvěřitelně velké množství jejich listů a z rostliny zbyde jen ohlodaná kostra.
Jedná se o druh invazivního motýla z čeledi travaříkovitých a jejich původní domovinou je východní Asie. Do Evropy se zavíječ dostal díky mezinárodnímu obchodu s buxusy.
Housenka zavíječe dorůstá velikosti až 4 cm a má černou hlavu a žluté tělo, které se časem vybarvuje do zelena s podélnými černými pruhy a dvěma páry černých bradavek na hřbetu. Zavíječ zimostrázový je aktivní v období od března do října.
Motýl klade vajíčka na listy buxusu v průhledné gelovité hmotě, z níž se vylíhnou mladé housenky, které opřádají rostlinu pavučinou, která je jedním z viditelných příznaků napadení.
Mera zimostrázová
Tento drobný hmyz patří do čeledi merovitých a jedná se o druh mšice, která miluje buxusy a s chutí z nich saje šťávu. Pokud rostlinu napadnou mery ve velkém množství, je vystavena mnoha nesnázím.
Každopádně je keř oslabený a není tak dostatečně odolný možným stresujícím faktorům jako jsou jiní škůdci a různé nežádoucí choroby. Mery poškozují buxus i svou sladkou a lepivou medovicí, která je často také nejen příčinou vzniku houbových nemocí, ale i lákadlem pro mravence a vosy.
Mšice jsou bohužel i přenašeči různých choroboplodných zárodků, které mohou keře poškodit. Zpravidla přijdou o podstatnou část listů a snižuje se tak i schopnost fotosyntézy. Buxus má postupně i slabé větvení a zpravidla zakrní. Poškozené listy nejprve ztratí svůj přirozený zelený odstín a začnou žloutnout. Larvy se ukrývají v kulovitých hálkách o velikosti 1 až 2 cm.
Jak proti škůdcům bojovat
Uvedených škůdců se můžete zbavit i naprosto ekologickou cestou. Pokud na jejich výskyt narazíte, zasáhněte vždy co nejdříve. Pro buxus je nejlepší a vynikající prevencí před škůdci pravidelné zastřihávání.
V případě, že se již na rostlině škůdci objevili, odstřihněte veškeré napadené větvičky i listy. Aby nedošlo k jejich dalšímu šíření larev, vždy odstraněné části spalte. Buxusům dopřejte také pravidelný ostřik závlahovou hadicí.
Tip na závěr
Pokud chcete zabránit dalšímu napadení, naplňte si jeden kyblík čistou vodou a druhý se směsí teplé vody a rozpuštěného mýdla. Na keř buxusu nejprve aplikujte pomocí rozstřikovače mýdlovou směs a poté ji stejným způsobem spláchněte připravenou čistou vodou.
Zdroje: www.fajntip.cz, www.receptyprimanapadu.cz, www.hubeni-skudcu.cz