Přestože jsou mravenci ve volné přírodě užiteční, na zahradě dokáží způsobit náramnou neplechu. Nejenže jsou častými přenašeči některých škůdců, hlavně mšic, ale mnohdy vysávají z rostliny důležité látky a živiny. Narušený povrch je zpravidla napaden plísněmi nebo hnilobou. Mravenci se s oblibou pouštějí i do zasazených semen, ale i do zrajících plodů. Jak na ně můžete jednoduše vyzrát?
Jak se zbavit mravenců na zahradě se podívejte na tomto YouTube videu na kanálu ZAHRADA PRO RADOST:
Použijte octovou vodu
Ocet je skvělým parťákem při odpuzování mravenců. Použít jej můžete nejen venku, ale i v interiéru. Ocet obsahuje látky, které mravenci nesnášejí. Jakmile jeho typický odér začnou vnímat, reagují hromadným ústupem. Narušuje přirozené fungování jejich feromonů a místo toho, aby se mravenci vydali směrem k potravě, jsou zmatení a mění směr.
Semena rostlin tedy ochráníte směsí bílého nebo jablečného octa a vody, které smícháte v poměru 1:1. Aplikujte ji k zasazeným semínkům, ale i sazenicím po celou dobu výskytu mravenců, maximálně však třikrát týdně. Hrozilo by riziko okyselení půdy, což není vhodné pro klíčení semen a zdravý růst rostlin.
Pomůže skořice
Dalším účinným odpuzovačem mravenců je skořice. Výraznou vůni a chuť ji dodává sloučenina zvaná Cinnamaldehyd. Jedná se o aromatickou látku s velmi ostrým zápachem. Mravence do určité míry dusí, a proto se ji vyhýbají. Posypte okolí zasetých semínek skořicovým kořením a máte vystaráno. Stejně tak můžete využít i skořicový olej, který bývá mnohonásobně silnější.
Past z jedlé sody a cukru
Dalším vysoce účinným prostředkem proti mravencům je jedlá soda. Cukr slouží jako sladká návnada, která mravence přiláká a hydrogenuhličitan sodný je zlikviduje. Důkladně obě suroviny namíchejte a zasypte místa kolem zasetých semen.
Vůně citronu
Praktickým a levným odpuzovačem zmíněného hmyzu je i vůně citrusů. Je jedno, jestli použijete jen kůru, nebo celé pokrájené plody, které poházíte na záhon. Stejně si můžete udělat praktický postřik. Citron vymačkejte a zřeďte vodou v poměru 1:3. Nalijte do rozprašovače a aplikujte na místa výskytu mravenců. I v tomto případě buďte opatrní, abyste nezměnili pH půdy, protože každé semeno i rostlina vyžaduje jiné podmínky ke klíčení i k budoucímu růstu.
Svěží vánek máty
Ani mátu peprnou nemají mravenci v lásce. Vyhýbají se jejímu silnému aroma. Můžete ji využít v čerstvé i sušené verzi, ale i ve formě oleje. Přidejte asi 20 kapek mátového oleje do 2 šálků vody a roztok nastříkejte na inkriminované lokality výskytu.
Zdroje: www.howitsee.com, www.zena-in.cz