Občasné deště jsou pro zahradu poměrně vítaným živlem, ale v podobě silných přívalových lijáků se stávají hrozbou všech pilných pěstitelů. Během krátké doby totiž spadne obrovské množství vody, které půda nestačí absorbovat, a mnohdy tak dochází k vysokým škodám. Jak se na takové situace připravit a minimalizovat případné škody?

Chcete znát 5 tipů, jak zachránit zeleninovou zahrádku po příliš velkém dešti? Podívejte se na toto YouTube video na kanálu Epic Gardening:

Zdroj: Youtube

Buďte vždy ve střehu

O výskytu přívalových lijáků se často z předpovědí dozvídáme na poslední chvíli, a tak není od věci, být neustále ve střehu. Pokud máte totiž zahradu, jak se říká „v kondici“, bude mít větší šanci přečkat i tento rozmar přírody. Co tedy můžete udělat k nezbytné prevenci?

Jak ochránit rychle rostliny

Neváhejte z rostlin pravidelně odstraňovat suché a poškozené části, odlehčíte jim a snížíte tak účinně riziko polámání. Poskytněte také vyšším rostlinám potřebnou oporu a na několika místech k nim upevněte jejich stonek. Potlučení úrody a potrhání listů předejdete i tím, že nízko nad zem natáhnete a ukotvíte ochrannou tkaninu.

Některé rostliny můžete před prudkým deštěm zakrýt obrácenými kbelíky, které je dobré zajistit kameny před rizikem silného větru. Myslete i na bezpečí kompostu, kterému nadbytek vláhy škodí a důkladně ho zakryjte ochrannou plachtou.

Díky tomu se nezastaví jeho rozklad a nevyplaví se všechny potřebné živiny. V záhonech s nepropustnou půdou vytvořte drenážní rýhy a kanálky pro odvodnění přívalové vody.

Jak připravit zahradu s předstihem

Pokud žijete v oblasti s opakovanými přívalovými dešti, pěstujte vhodné druhy rostlin a také upravte celkové uspořádání zahrady. Vytvořte terasy a přerušte splach vody na svažitých pozemcích, využít lze i vyvýšené a ohrazené záhony.

Když se o riziku přívalových dešťů dozvíte, neváhejte zakrýt koruny stromů nad záhony. Nejenže tím předejdete polámání větví, ale i zničení záhonů s pěstovanými plodinami, na které by spadly. Kořeny rostlin lze ochránit před jejich vyplavením ze země pomocí mulčovací vrstvy, použít můžete kůru, štěpku nebo slámu.

Dlouhodobá strategie

Když se včas zařídíte, můžete mít z přívalových dešťů dokonce i užitek, přeci jenom přinášejí přírodě tolik potřebnou vodu. Odvádějte vodu z odvodňovacích rýh do tůněk, jezírek nebo retenčních nádrží.

Budujte si také dlouhodobě zahradu tak, aby byla co nejvíce odolná proti suchu i přívalům dešťům. Je nutné pracovat vždy s celkovým reliéfem prostoru, půdou a pěstovanou vegetací, což je práce na dlouhou trať. Výborným řešením jsou i vodosběrné nádrže a zazemněné jímky, které nijak nevadí designu zahrady a nezabírají místo. Srážkovou vodu pak využijete na pozdější závlahu.

Související články

Zdroje: www.ceskestavby.cz, www.cz.hecht.cz, www.prozeny.cz