Co ještě v červnu chybí rajčatům? Jsou zasazená ve správném substrátu, nabídli jsme jim základní výživu, pravidelně zbavujeme pozemek plevele a zaléváme. Ani to ale nebude k úrodě, která ohromí nejen nás, ale i sousedy, ještě tak docela stačit. Právě nyní je totiž čas na další hnojení, které bychom rozhodně neměli zanedbat. 

Pozor na dusík

Červen je tedy měsícem, kdy musíme věnovat rajčatům náležitou pozornost, protože se může stát, že rostliny již spotřebovaly základní dávku hnojení, kterou měly k dispozici při výsadbě. Nyní je řada na nás, abychom jim nabídli další porci.

Dobře víme, že základními prvky, které je potřeba do půdy vpravovat, jsou dusík, fosfor a draslík. Jenomže se také musíme držet zásady, že všeho moc škodí. V tuto chvíli to nesmíme v první řadě přehnat s dusíkem, protože bychom se sice dočkali krásných velkých rostlin s mohutnými listy, ale plody bychom hledali mnohem hůř.

Proto do hnojení přidáme dusík jen v případě, kdy si všimneme nápadně světlých listů. Jsou-li dostatečně tmavé, zaměříme se jen na zbývající dva jmenované prvky. 

Jícha bude nejlepší

Chceme-li se na zahradě držet zásad ekologického pěstování, pak je ta pravá chvíle na využití přírodního hnojiva. Tím může být třeba kejda, ale také zálivka připravená z kopřiv.

Tímto krokem vlastně spojíme dvě užitečné práce na zahradě – zbavíme ji nežádoucího plevele a navíc si připravíme podmínky pro výbornou úrodu rajčat. Jak na to?

Kopřivy jednoduše rozsekáme na malé kousky a necháme je několik dní máčet ve vodě. Ta pak poslouží v mírně naředěné podobě jako vhodná a vyvážená hnojivá zálivka. 

Naučte se řeč rajčat

Péče, kterou budeme v červnu rajčatům věnovat, by měla vycházet z jejich aktuálních potřeb. Pokud si budeme dobře všímat i drobných změn v jejich barvě a “chování”, dokážeme velmi snadno identifikovat, co jim chybí, nebo naopak přebývá.

Jak jsme si již řekli, tmavě zelené listy svědčí o dostatku až přebytku dusíku. Takové rostliny musí dostávat pravidelnou zálivku, aby se v nich tento prvek nehromadil a nedocházelo později k popraskání plodů. 

Každý prvek podporuje jinou část vývoje

Pro dostatek síly na tvorbu květů potřebuje rostlina fostor, který bychom ji právě nyní měli dopřát. Později to bude pro změnu hlavně draslík pro růst a zrání plodů. Nejsou to ale jen tyto prvky, bez nichž se správný vývoj rajčat neobejde.

Žlutými skvrnami na listech nás například rostliny upozorní na problém s malým množstvím hořčíku v půdě a černé suché skvrnky na prvních plodech varují před nedostatkem vápníku. 

Víte, že rajčata potřebují také bór?

Rostliny kvetou, ale zdá se vám, že tím také se svojí snahou skončily? Možná mají k dispozici málo bóru, což je prvek, který podporuje nasazování a růst plodů. Jestliže máte pocit, že vaše rajčata po takovém hnojení přímo volají, dopřejte jim jej postřikem na celé rostliny, nejen zálivkou. To se ostatně týká také aplikace vápníku. 

Jste již zkušenými pěstiteli rajčat, nebo teprve začínáte? Ať už je to jakkoliv, vždy se může člověk dozvědět a hlavně vyzkoušet něco nového. Třeba právě letos budete mít úrodu, na jakou budete ještě mnoho dalších let vzpomínat.

Největší chyby při letní péči o rajčata

V letní péči o rajčata se často dělají chyby, které mohou negativně ovlivnit jejich růst a úrodu. Jednou z největších chyb je nepravidelné zalévání, které způsobuje kolísání vlhkosti v půdě a může vést k praskání plodů. Dalším častým problémem je nedostatečná péče o oporu rostlin; rajčata potřebují podpěry, aby se nezlomila pod váhou plodů. Někteří pěstitelé také chybují při hnojení, kdy buď používají příliš mnoho dusíkatých hnojiv, což vede k bujnému růstu listů na úkor plodů, nebo naopak vůbec nehnojí. Nedostatečné odstraňování postranních výhonů, tzv. "zálistků", může způsobit přehoustlý porost, který je náchylný k chorobám a snižuje výnos. V neposlední řadě je důležité věnovat pozornost prevenci a kontrole škůdců a chorob, aby nedošlo k rozšíření infekcí, které mohou zničit celou úrodu.

Související články

Zdroje: serialburgers.cz, www.ksre.k-state.edu, www.prairieroadorganic.co