Bramboříky milují vyšší vzdušnou vlhkost, ovšem ne na úkor nedostatku čerstvého vzduchu. Příliš vysoká teplota pak nejen zkracuje dobu kvetení, ale rostlinu oslabuje a láká škůdce. Ideální je stálá teplota mezi 10-15°C. Důležité je rovněž nezalévat brambořík přímo na hlízu a odkvetlé květy opatrně vykrucovat i se stonky, aby u hlízy nezůstávaly jejich pahýly.

Plíseň má ráda zatuchlý vzduch

Bramboříky, kterým se nedostává dost čerstvého vzduchu a mají přemokřený substrát, může napadnout plíseň šedá. Listy začnou žloutnout, objevují se na nich hnědé skvrny. Rostlinu ihned postavíme na dobře větrané místo a všechny napadené listy odřízneme ostrým nožem, dezinfikovaným v roztoku hypermanganu draselného. Ovšem žloutnoucí listy bez hnědých skvrn nemusí znamenat žádnou chorobu, ale pouze fakt, že bramboříku je příliš teplo.

Na savé potvůrky platí olej

Na rostlinách si mohou smlsnout i mšice a svilušky, zvláště stojí-li bramboříky v teplé místnosti, kde je nižší vzdušná vlhkost. Savé škůdce likvidujeme osprchováním listů (pokud možno měkkou vodou), otíráním mýdlovou vodou a prostředky na bázi olejů, které škůdcům zalepí dýchací otvory, ale nejsou zdravotně závadné a lze je použít v interiéru.

Proti roztočíku není léku

Pokud se listy začnou kroutit a zanedlouho začnou místo nich vyrůstat zakrnělé a tuhé pahýlky, je pravděpodobně napadena roztočíky bramboříkovými. Jsou to tvorové okem téměř nepoznatelní, nejvýše jako poprašek na spodní straně listů. Rostliny je třeba urychleně zlikvidovat či umístit do karantény, aby škůdci nenapadli i další rostliny.

Foto: Shutterstock a The Connecticut Agricultural Experiment Station