Bohyšky mají spoustu odrůd. Stačí si jen vybrat.
Zdroj: Profimedia

Neutrácejte zbytečně, namnožit bohyšku zvládne i úplný začátečník

Proč byste si měli namnožit bohyšku? Otázka spíš zní, proč ne? Hosty čili bohyšky jsou absolutně nenáročné dekorativní trvalky, kterým se daří i ve stínu, jsou prostě k nezaplacení. 

Zdroje: living.iprima.czcs.wikipedia.orgabecedazahrady.dama.cz

Bohyšky zdobí listem 

Záleží, jak se na tyto původně asijské okrasné květiny podíváte. Někdo vidí babičkovské nezajímavé zelené lopuchy, jiný rostliny s krásně velikými listy, které mohou být nejen zelené, ale také s bílým či nažloutlým lemováním, bílým pruhem či dalších namodralých, šedavých nebo žlutých odstínů. Je to vitální zeleň, která navíc potěší i květy, které krásně voní.

Hosta (bohyška) v sousedství kapradin. Hosta (bohyška) v sousedství kapradin. Zdroj: perlphoto / Shutterstock.com

Bohyškám se také říká hosty či funkie. V našich podmínkách se jim výborně daří, je jich něco přes 40 druhů a stovky odrůd, ale většinu z nich najdete jen v Japonsku. U nás v zahrádkách najdete běžně bohyšku jitrocelovou, japonskou, modrofialovou či Sieboldovou. Máte-li možnost rozmnožit právě tyto druhy, neváhejte. Vytvoří ve vaší zahradě bujná zákoutí. I když nejde o bohatě kvetoucí barevnou explozi, nic nepotěší tak jako zdravá vitální rostlina, které se na první pohled daří. A právě to umí bohyška.

množení bohyška hosta Množení bohyšky neboli hosty zvládne každý. Zdroj: Shutterstock

Množení bohyšek dělením trsu

Také množení těchto rostlin není vůbec náročné. Jsou to silné květiny, které podléhají jen slimákům. Rozmnožíte je rozdělením trsu. Rýčem rostlinu nadzvedněte a oddělte přiměřeně velkou část. Zbavte mateční rostlinu i sazenici potlučených listů a řapíků i poškozených kořenů. Původní rostlinu vraťte zpět, upravte okolí a roslinu zalijte. Sazenici ted budete muset najít příhodné místo. 

Bohyšky můžeme pěstovat i v nádobách. Bohyšky můžeme pěstovat i v nádobách. Zdroj: Steve Cymro / Shutterstock.com

Rozmnoženým bohyškám nabídněte záhon nebo nádobu

Podle barevné varianty zvolte také světelné podmínky pro rostlinu. Obecně platí, že panašované lisy jsou citlivé na slunce, zatímco tmavší zvládnou i přímé oslunění. Proto jsou nejcitlivější panašované a žlutolisté hostie a slunce nevadí především šedavým až modrolistým kultivarům. Jsou to však převážně květiny, kterým se daří v polostínu a jsou nenáročné i na půdu, proto se určitě nebojte osázet jimi právě málo osluněné a na živiny horší místa vaší zahrady či předzahrádky.

Novou sazenici můžete zasadit do nádoby nebo do záhonu a dobře zalijte. Mladé rostliny v nádobách je vhodné chránit před mrazy.

Akční letáky