Voda je nejcennější zdroj života, který na zemi máme. Přesto se však v posledních letech stává, že je až neobvykle sucho. Zároveň také dost lidí vodou plýtvá, ať už záměrně, nebo jen nevědomě. Pokud chcete ušetřit za vodu ve vaší domácnosti a na zalévání květin používat dešťovku, zde je způsob, jak ji v zahradě zadržet.

Proběhla anketa Receptáře!

Tradiční čtenářská anketa proběhla i letos. Hlasovali jste pro své oblíbené firmy. Děkujeme.

Video o 7 chybách, kterých se lidé běžně dopouští při skladování dešťové vody, najdete na Youtube kanále David The Good:

Zdroj: Youtube

Jak na dešťovou vodu

Prvním způsobem, jak můžete zadržet dešťovou vodu, a poté z ní ještě klidně i několik dní kropit zahradu, je připravit sudy pod okapy. Když víte, že bude pršet, neváhejte, a pod vaše okapy přisuňte sudy, kýble, nebo i větší mísy. Tím se dešťová voda hezky nahromadí, a vy z ní budete moci těžit klidně i několik dní po dešti.

To je poměrně funkční, ale staromódní způsob. Pokud chcete tuto metodu o něco vylepšit, vyplatí se si připlatit za zakryté barely a sudy. Ty mají ve spodní části zabudovaný odtokový kohout, který jednoduše můžete připojit k zahradní hadici.

Stejnou práci odvedou například i IBC kontejnery. Ty jsou sice nevzhledné, ale zároveň dokážou pojmout až 1000 litrů vody.

Podzemní nádrže

Pokud chcete z dešťové vody vytížit maximum, pak jsou ideální podzemní akumulační nádrže. Jejich obrovskou výhodou je, že umí pojmout veliké množství dešťové vody a nejsou vidět. Také vám nezaberou žádné místo. Vodu v těchto nádržích můžete skladovat dlouhodobě, a pokud teplota v nádrži nepřekročí 16 stupňů celsia, můžete dešťovku využívat i v domácnosti.

Zní to samozřejmě skvěle a ekologicky, ale bohužel se jedná o poněkud dražší záležitost. Podzemní vodní nádrže mají také složitou instalaci, při které se neobejdete bez čerpadla a dalšího drahého vybavení. Proto je důležité, abyste si před touto investicí dobře promysleli, jestli výhody převažují nad nevýhodami.

Související články

Zdroje: mujaltan.cz, blog.mall.cz