[Komerční prezentace]

Ano, to všechno můžete mít. Ale je pro to potřeba nejdřív něco udělat. Takže vydržte, neukvapujte se. Vezmeme to pěkně po pořádku, ať na nic důležitého kolem jezírka nezapomenete. Čím důkladnější péči dopřejete svému jezírku teď, na začátku sezóny, tím déle se pak budete kochat jeho nádherou.

Začínáme kontrolou filtrace

Nejdříve zkontrolujte obvod jezírka. Jsou všechny kameny na tom správném místě? Máte v pořádku filtraci? Za dlouhé zimní období je jistě zanesená nečistotami. Properte tedy filtrační média (rohože, kartáče atd.), ale zapomeňte na mycí prostředky a saponáty. Použijte pouze čistou vodu!

Zapomněli jste na podzim ostříhat traviny a rákos? To až tak nevadí, podzimní zanedbání můžete dohnat právě teď na jaře, než začnou rašit nové výhony. Staré listoví by vám totiž v jezírku nadělalo víc škody než užitku. Došlo by k jeho rozkladu a k uvolňování živin, takže by se pak bohužel dařilo i řasám. Asi 1–2 cm nad hladinu udělejte řez. Jestli ale rostliny nejsou ve vodě, ponechejte délku asi 5 cm.

Před samotným spuštěním filtrace zkontrolujte čerpadlo, sání z jezírka a skimmer. Pomocí jezírkového vysavače, síťky nebo kartáče se snažte dostat z jezírka všechen kal a nečistoty. S okamžitým dočistěním dna jezírka vám pomůže ATTACK POND , který vyzvedne na hladinu vláknitou řasu, listí a podobně. Zkrátka vše, co v jezírku nechcete. A na závěr seberte síťkou všechny nežádoucí nečistoty.

Máte hotovo? Pak nastal ten správný čas pro spuštění filtrace. Ta je podstatným prvkem pro čistou vodu v jezírku. Pro jezírko je nejvhodnější, pokud filtrace běží značnou část roku, vlastně od rozmrznutí do zamrznutí vody v jezírku. Přesné datum vám ale nikdo dopředu nedokáže sdělit. Počkejte tedy, až bude mít voda v jezírku několik dní po sobě alespoň 10 °C. To je opravdu nutné! Nejlepší je pak mít vybudovaný zimní filtrační okruh.

Vyberte vhodné startovací bakterie

Počasí v dubnu je zrádné, nenechte se tedy nemile nepřekvapit občasnými mrazíky. Teprve až se počasí umoudří, aplikujte v závislosti na objemu vody v jezírku startovací bakterie FILTER POND, které v kombinaci s filtrací v jezírku dlouhodobě udrží čistou a pro ryby vhodnou vodu. A další důležitá věc: na tři dny vypněte UV lampu.

Čím je vyšší teplota vody, tím bakterie rychleji nastartují biologickou filtraci. Mějte se ale na pozoru před krmením ryb! Jestliže ještě nemá jezírko zaběhlou biologickou filtraci a vy začnete hodně krmit, dojde k přesycení vody živinami a řasy se rozbují.

Na filtračních médiích dojde k zachycení spór bakterií, které následně vyklíčí. Okruhem vody je k nim přiváděn kyslík a ty živiny, které obsahuje voda (výkaly ryb, zbytky žrádla, tlející části rostlin, pyl či prachový spad atd.). Z toho důvodu je zabráněno dostupnosti živin pro vláknité řasy.

Když začne jezírko kvést

Pokud přijde jaro rychle a vše začne dříve kvést, velké množství pylu pak způsobí zakalení či zezelenání vody. Na odstranění zákalů a zelené vody v jezírku se dobře osvědčil BRILLIANT POND.

Správně nastartovaná filtrace to za pomocí startovacích bakterií zvládne. Někdy však může být pylu takové množství, že dojde ke „zlomení“ vody. To pak způsobí bujení řas, a to hlavně té vláknité. I v čisté vodě se může po zimě objevit nejčastější problém většiny jezírek – vláknitá řasa. I na tu máme spolehlivé řešení, a to každý ze dvou námi vyráběných přípravků – SUPER POND a KATA POND. Rozdíl je mezi nimi ve způsobu účinku, takže hnědá, ani vláknitá řasa opravdu nemá šanci.

Myslete i na léčiva pro ryby

Řasy máme tedy vyřešené. Ale vás určitě také zajímá, kdy máte začít krmit ryby, aby to pro ně bylo bezpečné. Sami jistě víte, že ryba si nedokáže vyrábět teplo sama, protože patří mezi studenokrevné živočichy. Její metabolismus a aktivita jsou závislé na teplotě okolí. Čím dříve ryby začnou konzumovat vhodnou potravu, tím lépe. O to dříve se totiž po zimě dostanou do kondice a tím dojde ke zvýšení jejich imunity vůči nemocem ryb, které se právě teď, zpočátku jara, objevují dost často.

A tady vás opět musíme upozornit, abyste byli opatrní v případě vrtkavého aprílového počasí. Když se na začátku jara voda oteplí, začnou ryby konzumovat potravu, kterou jim dodáme. Jenomže pak dá o sobě ještě vědět zima a naše potrava tak rybám dokonce i ublíží. Dojde ke zpomalení jejich trávení. Tím se jim nahromadí potrava v zažívacím traktu, což bohužel vede k amoniakální autointoxikaci a následně pak i k úhynu ryb. Naštěstí je dnes na trhu dostatek kvalitního léčiva pro ryby, které obyvatelům jezírka pomohou.

Rybí probiotické bakterie

Pro zahradní jezírka je typický chov kaprovitých a jeseterovitých ryb. Jeseteři jsou na tom o něco lépe, protože přijímají potravu celoročně. Problémy, o kterých jsme se zmínili výše, se týkají hlavně kaprovitých ryb, tedy KOI, karasů, jelců atd. Období jara je pro ryby rizikové s ohledem na jejich zdravotní stav a na náchylnost k nemocem. Právě proto je dobré toto nepodceňovat a podpořit jejich imunitu také kvalitním krmivem a rybími probiotiky.

A po zimě se opět můžeme kochat okouzlujícím pohledem na nastartované jarní jezírko!

Příjemné chvíle u vody vám přeje Mirek Hanák

Home Pond, www.homepond.cz