Kombinace těch správných rostlin může fungovat jako přirozený štít proti klíšťatům a dalším škůdcům, kteří se mohou vyskytovat ve vaší zahradě. Kromě toho je to ekologický způsob bez použití jakékoliv chemie, jenž má i stejně odpudivé účinky.

Vyzkoušejte proto sílu přírody a užívejte si strávený čas na zahradě s vaší rodinou i domácími mazlíčky beze strachu z klíšťat!

Jak správně vytáhnout klíště co nejnebezpečněji, se dozvíte z videa na YouTube, na kanálu TopTrendingCZ:

Zdroj: Youtube

Aromatická vůně levandule

Levandule je nejen krásná a voňavá rostlina, ale také účinný odpuzovač klíšťat. Esenciální oleje, které levandule obsahuje, jsou totiž pro klíšťata velmi nepříjemné. Zároveň se nemusíte bát ani příliš velké péče o ni, jelikož je velmi nenáročná.

Můžete ji tak vysadit podél cest nebo v blízkosti míst, kde často trávíte čas, na slunné stanoviště s dobře propustnou půdou. Kromě klíšťat odpuzuje rovněž mouchy a komáry.

Oranžová pastva pro oči

Měsíček lékařský je další rostlina, která má schopnost odpuzovat klíšťata. Jeho výrazně oranžové květy nejen zkrášlí vaši zahradu, ale také ji účinně ochrání. Měsíček navíc přitahuje užitečný hmyz, a naopak odpuzuje škůdce. Stačí jej vysadit na slunné stanoviště s dostatkem vody. Květy pak můžete také sbírat a sušit pro jejich léčivé účinky, což je další pozitivní benefit této rostliny.

Koření, které odpuzuje

Rozmarýn můžete používat nejen koření, ale také jako efektivní zbraň proti klíšťatům. Esenciální oleje v rozmarýnu jsou pro klíšťata odpudivé, což z něj činí skvělou volbu pro pěstování v zahradě.

Rozmarýn navíc přitahuje opylovače, jako jsou včely, a podporuje tak zdravý ekosystém. Tuto rostlinu můžete pěstovat v květináčích nebo přímo na záhonech na slunném a suchém místě.

Máta nejen do nápojů

Silná vůně máty je nepříjemná pro širokou škálu nežádoucího hmyzu, včetně klíšťat. Při vysazování máty však mějte na paměti, že je velmi invazivní, a proto ji raději pěstujte v květináčích nebo oddělených záhonech. Hustý porost této rostliny na druhou stanu přitahuje užitečný hmyz, jako jsou motýli a včely.

Známá bylina proti klíšťatům

Za účinný odpuzovač klíšťat se považuje i pelyněk, jehož hořká chuť a silná vůně jsou pro klíšťata nepříjemné. Pelyněk navíc podporuje zdravý růst ostatních rostlin tím, že odpuzuje další škůdce. Tuto rostlinu můžete pěstovat jako okrasnou nebo také pro její léčivé vlastnosti, které si můžete dopřávat ve formě čaje.

Největší nebezpečí

Klíšťata představují významné zdravotní riziko pro lidi i zvířata, protože jsou nositeli různých infekčních chorob. Největším nebezpečím je přenos lymské boreliózy a klíšťové encefalitidy. Lymská borelióza může způsobit vážné dlouhodobé zdravotní problémy, včetně neurologických a srdečních komplikací, pokud není včas diagnostikována a léčena. Klíšťová encefalitida, způsobená virem přenášeným klíšťaty, vede k závažnému zánětu mozku a míchy, což může mít fatální následky nebo způsobit trvalé neurologické poškození. Klíšťata navíc mohou přenášet i další nemoci, jako jsou anaplazmóza, babesióza a ehrlichióza, které mají vážné zdravotní důsledky.

Související články

Zdroje: gardeningknowhow.com, magazinzahrada.cz, nkz.cz