Jak vysévat mrkev, abychom se dočkali velkého výnosu? Stejně jako všechny práce na zahradě, má i tato svoje pravidla. Můžeme to udělat správně, ale také není vyloučeno, že bychom nesprávným postupem zničili veškeré další snažení. 

Jak správně vysévat mrkev? Podívejte se na youtube na video od Roots and Refuge Farm:

Zdroj: Youtube

Příprava začíná dlouho před setím

Mrkev jako kořenová zelenina potřebuje před setím dobře připravený pozemek. Nad tímto krokem bychom se měli zamyslet už na podzim, kdy má na budoucí záhon mrkve přijít kompost nebo třeba hnůj.

Je zkrátka třeba zásobit půdu organickým materiálem, který bude v příštím období postupně uvolňovat důležité živiny a mrkev tak bude mít stále z čeho čerpat. Zkontrolovat můžeme také pH půdy, které by mělo být ideálně neutrální. Máme-li tedy pozemek náležitě ošetřený, můžeme se pustit do samotného výsevu. 

Výběr je na vás

Na trhu jsou odrůdy mrkve vhodné do různých podmínek, najdeme i mrkev různé barvy a podobně. Je jen na vás a na podmínkách vaší zahrady, kterou z nich vyberete. Další postup je ale shodný pro jakoukoliv vámi zvolenou variantu.

Aby mrkev rostla zdravá

Mrkev je totiž poměrně náročná na prostor, i když samozřejmě v rámci své velikosti. Proto je třeba zvolit odpovídající rozteč řádků, abychom se při sklizni nemuseli vyrovnávat s faktem, že nám vyrostly jen “oteklé nitě”.

Silný kořen musí mít prostor k růstu a ten mu také musíme dopřát. Navíc mezi příliš natěsnanými mrkvemi se mohou velmi snadno přemisťovat škůdci, pro které je pak špatně založený záhon doslova jakýmsi supermarketem. A to určitě nechceme. 

"Nařeďte" mrkev pískem

Na dobře urovnaný pozemek si nejprve naznačte řádky ve vzdálenosti kolem 25 až 30 cm od sebe a následně je prohrábněte do hloubky kolem půl centimetru. To je přesně tolik, kolik semínka mrkve potřebují. Nyní přijde čas na samotný výsev.

Pamatujme si, že jde o velmi jemné a lehké osivo, které je dobré ještě před výsevem dobře promíchat v objemovém poměru 1:2 například s jemným pískem. Tak dosáhneme možnosti rovnoměrného výsevu, který lze jinak provádět jen velmi těžko. 

Raději záhon přikryjte

Po výsevu řádky jemně zahrneme a zvlhčíme. Záhon můžeme na několik prvních dní také zakrýt buď igelitovou plachtou, nebo alespoň netkanou textilií. Jde nám o to udržet těsně u země odpovídající teplotu i ve chvíli, kdy ranní teploty ještě mohou spadnout až k bodu mrazu. 

Vyjednocení je nezbytné

Další práce na mrkvovém záhonu přijde ve chvíli, kdy budoucí zelenina vzejde. Zatímco řádky jsme si vytvořili v odpovídající vzdálenosti, nyní je ještě nutné vyjednotit rostlinky tak, aby měly mezi sebou vzdálenost kolem 5 centimetrů. Jedině tak budou mít dostatek prostoru i živin pro tvorbu masivnějšího kořene, o který nám jde v první řadě. 

Starejte se o záhon

Máme zaseto, vyjednoceno a teď už to bude chtít jen trpělivost, pravidelnou (ale ne zbytečně velkou) zálivku a občasné odplevelení záhonu. Za všechnu tu péči vám na konci vašeho snažení mrkev nabídne sladkou odměnu, kterou si budete ve vhodných podmínkách moci vychutnávat klidně celou příští zimu.

Související články

Zdroje: zmagazin.cz, ustecky.denik.cz