Zdroje: tv.idnes.cz, bhg.com

Zahradní nůžky zasluhují péči

Patříte také k těm, kteří zahradními nůžkami ostříhají odkvetlé květy a vzápětí stejným nástrojem prokypří půdu okolo? Ať už se k zahradním nůžkám chováte s úctou nebo trochu hůř, dříve nebo později je vhodné jejich nabroušení. Nic není tak k vzteku jako tupé nástroje!

I zahradní nůžky si můžete směle nabrousit sami a není to nic strašného. Pokud máte ostřicí pilník jako v následujícím videu, nůžky snadno přibrousíte během vteřinky, kdykoli se vám zachce. Podívejte se, jak to dělají v Receptech Prima nápadů:

Zdroj: Youtube

Údržba a broušení zahradních nůžek

Jestli ale chcete udělat generální údržbu zahradních nůžek, pak si namísto ostřícího pilníčku nachystejte klíč na povolení matky, která drží ostří proti sobě, dál budete potřebovat středně hrubý pilník, starší hadřík, alkohol nebo jakýkoli odmašťovač, drátěnku nebo malý ocelový kartáč, olej a případně aké WD-40.

Pracujte nejlépe venku nebo v dílně, jinak byste zbytečně umazali sváteční ubrus. Abyste nepoztráceli součástky, používejte tác nebo krabičku, kam budete veškeré komponenty nůžek odkládat.

4 kroky broušení zahradních nůžek

  1. Povolte matičku, rozšroubujte nůžky, a hlavně u toho neztraťte veškeré součástky.
  2. Veškeré komponenty rozložených nůžek zbavte nečistot a rzi pomocí odmašťovače, WD-40, případně drátěnky nebo ocelového kartáčku. Následně součástky očistěte a osušte hadrem.
  3. Nyní přišel čas na samotné naostření nůžek. Vezměte si na práci pilník. Část nůžek s ostrou hranou držte zkosením nahoru a pilníkem přejíždějte od sebe ke konci čepele, přibližně pod stejným úhlem jako bylo ostří nabroušené výrobcem. K nabroušení bude třeba přejet ostří nůžek pilníkem desetkrát až dvacetkrát každou z čepelí, ale jen z jedné zkosené strany. Pokud je ostří poškozené a zubaté, bude vám vyrovnání a zbroušení trvat o něco déle.
  4. Před tím, než nástroj opětovně sestavíte, všechny části jemně potřete olejem. Na závěr šroub utáhněte pevně, ale ne na doraz. Takto očištěné, naostřené a promazané nůžky vám budou vesele sloužit ještě dlouho.

Související články