Karafiáty jsou krásné a decentní květiny a v květomluvě symbolizují touhu, nejistotu, vděk, ale i odmítnutí. Vyskytují se v mnoha barevných odstínech a někdy jsou i vícebarevné a žíhané. Karafiáty mají také svou nezaměnitelnou příjemnou vůni.

Vyzkoušejte jednoduché řízkování, díky kterým se nádherných květů dočkáte i ve vaší zahradě. Jak přesně namnožit karafiáty z kupované kytice?

Jak přesně množit karafiáty? Podívejte se na YouTube video na kanálu Westridge Florist Toowoomba:

Zdroj: Youtube

Karafiáty

O přesném původu karafiátů se toho vlastně moc neví, ale dozajista je pěstovali už staří Řekové a Římané. Květina se postupně rozšířila po celém světě a v současnosti jsou tři hlavní typy. Velkokvěté, které se většinou pěstují ve sklenících. Dále trsové, jež se prodávají jako řezané květiny v květinářství a jsou často vidět na zahradách a pak trpasličí, vhodné do truhlíků a na skalky.

Veliké zásluhy na pestré škále vyšlechtěných karafiátů mají pěstitelé především z USA. Proto se kdysi velkokvětým karafiátům říkalo americké.

V našich končinách je tato květina ještě dnes spojována především s obdobím socialismu, kdy se pravidelně dávaly ženám k MDŽ a nechyběly tehdy při žádné významné příležitosti. Po roce 1989 jejich obliba sice prudce klesla, ale dnes už jsou opět na horním žebříčku popularity.

Jak si karafiát namnožit řízkováním

Ve chvíli, kdy se rozhodnete, že si chcete vypěstovat stejný karafiát jako v kytici, stačí udělat pár základních a jednoduchých kroků, ke kterým budete potřebovat jen pár drobností a pár minut času. Jak tedy přesně začít a postupovat?

Řez stonku

Pomocí čistých a vydezinfikovaných nůžek nebo ostrého nože odstřihněte či odřízněte stonek v kolínku. Směrem nahoru ponechte jedno až tři kolínka, podle toho, jak velké mezi sebou mají rozestupy. Pak zhruba 2 cm nad horním kolínkem udělejte druhý řez.

Řízek ošetřete

Abyste podpořili k růstu nové výhonky, namočte spodní část vytvořeného řízku do stimulátoru.

Připravte substrát

Dalším krokem je příprava substrátu. Jednoduše smíchejte zahradní substrát s pískem v poměru 1:2 a tuto směs nasypte do květináče.

Začněte sázet

V tento moment můžete zapíchnout připravené řízky karafiátů do směsi písku a substrátu. Následně je zalijte vodou a pro udržení dostatečné vlhkosti lze nádobu přetáhnout igelitovým sáčkem pro udržení dostatečné vlhkosti. Karafiát postupně zakoření ze spodního řezu v kolínku a z horního kolínka vyraší nové lístky.

Související články

Zdroje: www.msn.com, www.living.iprima.cz, www.dumazahrada.cz