Hortenzie vyžadují slunce, ale zároveň i vlhčí půdu.
Zdroj: Shutterstock.com

Jak jednoduše namnožit hortenzie. Tohle zvládne úplně každý

Hortenzie se pyšní nádhernými barevnými květy, které se hodí jak do předzahrádky, tak i na balkon či terasu. Navíc, dá se velmi snadno namnožit. Jak na to?

Zdroje: zahradkaruvrok.czchalupari-zahradkari.czwww.jaksetodela.cz

Zamilovali jste se do hortenzií, ale mrzí vás, že jich máte tak málo? Nebo jejich pěstování teprve plánujete? Nemusíte běžet do zahradnictví a utrácet stovky až tisíce korun. Namnožte si je sami. Stačí nařízkovat vlastní rostliny nebo poprosit o kytici sousedku.

Hortenzie velkolistá, řapíkatá a stromkovitá

Hortenzie je kompaktní keř s velkými listy a zajímavým květenstvím. Zahradnictví nabízejí různé kultivary s barvami květů od bílé, po krémovou, růžovou a namodralou. Oblíbené jsou také nazelenalé květy, kterým naše babičky říkaly „Esmeraldy". Hortenzie se dá snadno rozmnožit zelenými řízky, které odebírejte v letních měsících. Nejlépe však v červenci.

Tradiční součástí starých zahrad byly hortenzie. Hortenzie je kompaktní keř s velkými listy a zajímavým květenstvím. Zdroj: Lapina / Shutterstock.com

Jak nařízkovat hortenzie

Na mateřské rostlině vyberte zdravé letošní výhony bez květů, alespoň se 4 listy. Odstřihněte špičku cca 2 mm nad spícími pupeny. Řízek zkraťte na 10-15 cm a konec zastřihněte šikmo, aby se zvětšila plocha pro růst kořenů. Na větvičce nechte jeden až dva páry listů. Ty ale zkraťte na polovinu, aby kořenícímu řízku nebraly zbytečně energii.

Miniskleník z PET láhve

Nyní si vezměte 5 l PET láhev a odstraňte spodní 1/3. Získáte tak dno květináče a provizorní stříšku miniskleníku. Do dna udělejte odtokové dírky a nasypejte do něj písek s rašelinou v poměru 1:1, perlit nebo speciální substrát určený na řízkování. Výška by měla být cca 10 cm, aby se řízek nedotýkal dna. Substrát zvlhčete a zapíchněte do něj mírně šikmo řízky ošetřené práškovým stimulátorem růstu. Poté větvičky přikryjte stříškou.

Jak se o řízky starat?

Řízky hortenzií mají rády „teplo od nohou". Proto, pokud teplota v noci klesne pod 20 °C, je raději nechte doma. Substrát by měl být stále vlhký, ale ne přemokřený. Čas od času odšroubujte ze stříšky horní víčko a skleník vyvětrejte. Za 2-3 týdny by měly větvičky zakořenit a vytvořit nové listy. Za 4-6 týdnů můžete rostlinky opatrně přesadit na konečné stanoviště.

řízek hortenzie Řízky hortenzií mají rády „teplo od nohou". Zdroj: MosKamonpat/Shutterstock.com

Řízkování jiných rostlin

Podobně můžete v průběhu července a srpna nařízkovat kromě hortenzií také azalky, rododendrony, komule, dřišťály, brsleny, fuchsie a ibišky.

Akční letáky