Nejprve z bazénu odstraníme velké nečistoty.
Zdroj: Shutterstock.com / Elena Elisseeva

Jak nejlépe zazimovat zahradní bazén?

Ještě, než naši zahradu zastihnou první přízemní mrazíky, musíme zvládnout mnoho práce. Jednou z velmi důležitých činností je příprava zahradního bazénu na období klidu. Jen poctivě udržovaný bazén nám bude spolehlivě sloužit po další sezónu.

Pokud ponecháme zahradní bazén před zimním obdobím bez řádné péče, koledujeme si o průšvih. Špatně udržovaná technika, voda i příslušenství znamená zvýšené riziko rozmnožení nežádoucích mikroorganismů, což při prvním jarním koupání může vyústit v nepříjemné kožní problémy.

Bez nečistot a se správným pH

Samotnou přípravu bazénu začínáme tehdy, když venkovní teplota sestoupí k denním hodnotám kolem 10 °C. 

Nejprve z bazénu odstraníme velké nečistoty. Nejprve z bazénu odstraníme velké nečistoty. Zdroj: Shutterstock.com / Elena Elisseeva
  • vyjmeme, očistíme a uskladníme schůdky
  • důkladně vyčistíme celý bazén a odstraníme viditelné nečistoty
  • provedeme dezinfekci filtračního média, tu je vhodné provést pomocí přípravku s obsahem chloru
  • důkladně zkontrolujeme chemickou kvalitu vody - nejdůležitější je neutrální reakce vody (pH na hodnotě kolem 7) a obsah chloru, ten by se měl pohybovat kolem 0,5 mg/l. Pokud zjistíme příliš nízké hodnoty, upravíme pH vody vhodnou chemií.
  • vodu necháme cirkulovat přes filtr alespoň přes den, aby se řádně promíchala a došlo k nápravě.
K čištění bazénu máme mnoho možností, K čištění bazénu máme mnoho možností, Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Péče o podpůrné systémy

Po řádném promíchání chemie v bazénové vodě můžeme zahájit odpouštění, hladina se musí dostat alespoň 5 cm pod úroveň nasávacího hrdla filtrace. Poté vypneme čerpadlo filtrace, vypustíme z něj, filtru i hadic veškerou vodu - pokud tak neučiníme, hluboké mrazy jej mohou vážně poškodit. Pokud máme filtrační jednotku na vhodném a chráněném místě, není potřeba dál nic řešit, pokud ne, pak celou čistící jednotku uklidíme do míst, kde nemrzne.

Při správné manipulaci nehrozí solárnímu panelu poškození přízemními mrazíky Solár je šikovný, ale před zimou vyžaduje péči. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Podobně přistupujeme i k dalším přístrojům, jako je tepelné čerpadlo nebo solární ohřívací jednotka. Právě u solárního panelu musíme zajistit perfektní vylití a pečlivé vysušení. Tyto zařízení patří mezi dražší a proto je vhodné údržbu před zimou řádně provádět, přeci jen oprava nebo výměna není úplně levná záležitost a může nám způsobit vítr v peněžence.

Jak zabránit růstu řas?

Nakonec ještě zbývá použít přípravek na zazimování bazénu. Ten je vhodný především z toho důvodu, že brání nárustu řas a jiných nežádoucích návštěvníků po dobu zimního odpočinku, avšak i při jeho použití běžně zamrzá.

bazénová plachta bazénová plachta Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Nakonec si připravíme vhodnou plachtu, kterou zakryjeme celý bazén. Před její koupí se přesvědčíme, zda-li vhodná i do prostředí, kde padá sníh. Některé materiály nemají mrazové počasí příliš rády a reagují na to snížením životností.

mechanickým nečistotám lze předejít zakrytím bazénu Mechanickým nečistotám lze předejít zakrytím bazénu. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

U zapuštěných bazénů máme často problém se zakrytím vyřešen vlivem využití moderního zastřešení z polykarbonátu, jež představuje nákladnější, za to velice šikovný doplněk. Zastřešení nám totiž prodlužuje dobu, po kterou se můžeme na podzim koupat, přes zimu navíc chrání bazén před nepříznivými povětrnostními vlivy. Určitě se nám vyplatí zkontrolovat stav jednotlivých dílů, vyčištit a promazat vše potřebné.

Akční letáky