Zdroje: zmagazin.cz, www.jardiner-malin.fr

Živé ploty na sto způsobů

Živé ploty rozhodně nejsou tak nudné. Pravdou je, že túje jsou přece jen trochu okoukané. Jde to dělat i jinak? Rozhodně! Pokud vás téma živých plotů zajímá, a především jestliže hledáte nápady na to jaké rostliny použít i jak je sázet, podívejte se na pěkně zpracované video z repertoáru Farmárska Revue RTVS.

Zdroj: Youtube

Co dělat se stárnoucím živým plotem?

Zmlazení čili obnova stárnoucího živého plotu je fyzicky poměrně náročná disciplína, u které musíte především vědět, jak bude konkrétní rostlina reagovat po řezu.

Na živé ploty se totiž používají skutečně velmi odlišné dřeviny, které jsou různé nejen vzhledem, ale také náročností na péči. Také různě obrůstají, což je při zmlazení důležité. Podle druhu je nutné zvolit vhodné období. Některé keře je lepší řezat v době kdy jsou „v zimním spánku“ a neproudí jimi míza, u jiných je potřeba vyčkat do prvních jarních měsíců, protože by mohly zbytečně trpět.

Obecně řečeno opadavé se zmalazují v předjaří a na začátku jara. Ostatní je často možné radikálně ořezat i na podzim. Rozhodně se vyhněte létu, které je pro rostliny velmi náročné.

Zmlazování živých plotů

Pokud je možné radikální zmlazení čili hluboký řez, který dramaticky dřevinu zmenší, můžete se uchýlit právě k němu. Boční i horní větve můžete zkrátit podle vašich představ, ale až zhruba na 10 cm od kmene. Takový zásah je rozhodně náročný a může plot ohrozit, zvlášť pokud není v dobré kondici.

Další variantou je také dramatický řez, respektive spíš pokácení, které se hodí jen pro listnatý živý plot a je možný jak u řádku, tak u nahodilé volnější formace plotu. Dřevinu je možné seříznout až 25 či 35 cm nad povrchem. Čili defacto odstraníte celou korunu, zůstane jen kmínek a případně několik spodních větví, které může také zakrátit, aby příliš nevyčuhovaly. Velmi hluboký řez rostlinu podpoří k růstu nových výhonů, provádí se především brzy z jara, ale v době, když již nečekáme vydatné mrazy.

Rány na dřevě je třeba ošetřit balzámem nebo štěpařským voskem, především u řezu, který je na větvích silnějších než váš palec. Dřevina začne brzy opět obrůstat a v létě budete moci zkrátit a mírně tvarovat už i nové výhony.

Pozvolné zmlazování přestárlých plotů

Další metodou je postupný hluboký řez, který se provádí ve dvou letech. V prvním roce zkraťte větve rapidně, tj. zhruba 10 cm od kmínku, ale jen jednu stranu plotu. V následujícím roce udělejte to stejné na druhé straně plotu.

Zelenou část tak během sezony zredukujete na polovinu, což dá dřevinám šanci zvládnout zmlazení bez problému a obrůst. V dalším roce bude možné zredukovat druhou stranu stejným způsobem. Předpokládá se, že živý plot bude po takovém zásahu bohatý a pěkně zelený opět za 3 až 4 roky.

Související články