Příchod jara je obdobím, kdy se ovocné stromy začínají probouzet k životu a jejich květy jsou vystaveny riziku poškození jarními mrazy. Mráz může způsobit nenapravitelné škody na květech, což se následně podepíše na výsledné úrodě. Nejcitlivější na mrazy jsou meruňky a broskvoně, ale i jabloně a slivoně jsou ohroženy.

Platí, že teploty pod -1 až -4 °C jsou pro květy velkým nebezpečím, a dokonce i nepatrná teplota pod bodem mrazu může způsobit nenapravitelné poškození. Jak tedy chránit květy ovocných stromů před jarními mrazy?

Na video od Martina Lieskovskyho, jak ochránit ovocné stromy před jarními mrazíky, se podívejte na YouTube:

Zdroj: Youtube

Postřik vodou dočasně chrání květy před zmrznutím

Jedním z možných způsobů ochrany je postřik stromů vodou. Voda, která se nabalí na květech a větvích vytváří jakýsi ochranný film, který by měl květy alespoň dočasně chránit před zmrznutím. Tento postřik je doporučován v případě očekávaných nočních mrazů.

Kbelíky s vodou umístěte kolem kvetoucích stromů

Další osvědčenou metodou je umístění kbelíků s vodou kolem kvetoucích stromů. Odpářející se voda vytváří mlhu, která stromy ochrání před nízkými teplotami. Tato metoda je však účinná pouze do teploty -2 °C.

Zakrytí textilií nebo mikrotenovou fólií je ideální řešení

Pro menší stromy na zahradě lze využít netkanou textilii nebo mikrotenovou fólii k zakrytí květů. Tento kryt poskytuje určitou izolaci a chrání květy před mrazy. Při použití fólie je však třeba mít na paměti, že ji nelze snadno sundat a odstranit, aniž by se poškodila.

Zakuřování provádějte s opatrností

Metoda zakuřování spočívá v rozložení vlhkých větví pod stromy a jejich zapálení. Důležité je, aby se z hromady vytvářel hustý dým, který poskytuje květům ochranu před namrznutím. Tuto metodu je však třeba provádět s opatrností a neustálým dohledem, aby nedošlo k požáru.

Jaro přináší mnoho radostných okamžiků v zahradě, ale také může přinést rizika pro květy ovocných stromů. S několika jednoduchými opatřeními však lze tyto květy chránit před jarními mrazy a zajistit tak bohatou a zdravou úrodu ovoce.

Související články

Zdroj: www.youtube.com, www.iprima.cz