Červci rostliny červci neoslabují pouze přímým sáním šťávy z pletiv. Výkaly červců – medovice – padají na nižší listy, půdu a podlahu. Na medovici vzniká antraknóza, která špiní listy a může postihovat také kořeny. Medovice také láká mravence. Rostliny se deformují nebo vadnou, žloutnou a případně odumírají.

Červci příležitostně napadají vegetativní vrcholové výhonky, kde je obtížné jejich přítomnost zjistit. Nejproblematičtější jsou spojení stonků a listů a listy.

Skrytí červci na kořenech

Kořenoví červci rodu Rhizoecus se živí na kořenech rostlin a oslabují tak jejich vitalitu. Zabraňují příjmu vody a živin do rostlin, které mohou vadnout nebo krnět, zvláště jsou–li pěstovány v květináčích.

Prevence a léčba

Nově získané rostliny je vhodné na dva až tři týdny izolovat od ostatních rostlin kvůli prevenci nákazy.

Hubení červců konvenčními postřiky je obtížné, protože dospělce chrání voskový pokryv (nymfy takto chráněny nejsou). Je obtížné je postihovat také proto, že se skrývají v různých otvorech a štěrbinách. Z chemických přípravků je možné použít například přípravek Mospilan v kombinaci s Agrionem. Aplikaci přípravků je třeba opakovat v intervalu 7 dnů minimálně 3x.Ve sklenících, ale i v interiérech je proti červcům také možné nasadit parazitické vosičky.

Rostliny bychom především měli pravidelně prohlížet, zejména báze listů, a vyřadit všechny rostliny vykazující známky výskytu červců nebo jejich výkalů. Rostliny v karanténě lze při menším napadení červců postupně zbavovat i mechanicky, tyčinkou s vatičkou namočenou v lihu.