Pěstování růží na zahradě je opět čím dál oblíbenější a není divu. Svůj titul královny si tato květina opravdu zaslouží! Dotváří velmi osobitou atmosféru svým nádherným a jedinečným vzhledem.

Když růžím dopřejete slunné a vzdušné místo, dostatek prostoru, kyprou půdu a odpovídající hnojení, budou vám jistě prospívat a odmění vás svými úžasnými květy ve všech možných odstínech. Růže si také jako královny květin jistě zaslouží i náležitý doprovod. Ochraňte je proto rostlinami, které je nedovolí zničit případnými škůdci.

Jak si poradit s mšicemi? Podívejte se na YouTube video na kanálu Biocont H&G:

Zdroj: Youtube

Česnek

Velice dobrou společnost dělá růžím česnek nebo také okrasné česneky. Právě tyto rostliny jsou nejen účinným, ale i jednoduchým, rychlým a levným řešením proti útokům mnohých škůdců.

Nejvíce odrazují mšice, červy, slimáky i housenky, ale stejně tak omezují i výskyt černé skvrnitosti. Použít můžete i oloupaný stroužek česneku, který zapíchnete v blízkosti růží tak, aby vyčníval pouze jeho vrcholek.

Levandule

Velice efektním a užitečným doplňkem růží jsou i voňavé levandule. Právě jejich příjemné a silné aroma mnohým škůdcům nevoní, ale naopak je dokonale odrazuje. Výhodou je i fakt, že tato léčivá bylina preferuje stejně jako růže hlinitopísčité a více jílovité půdy. S růží si levandule rozumí i v zálivce, protože nesnáší přemokřenou půdu.

Šalvěj

Skvělým řešením je i blízká výsadba bylinky, která má opět svou silnou a specifickou vůni. Šalvěj funguje podobně jako výše zmíněná levandule, jen odpuzuje na bázi jiných obsažených látek. Je jedno, jakou konkrétní odrůdu vedle růží vysadíte. Všechny se totiž dobře kombinují s jejich různými druhy.

Kontryhel

Do výsadby k růžím jednoznačně zařaďte také kontryhel. Jedná se o užitečnou léčivku, která ochrání nejen růže, ale i vaše zdraví. Je nádherným doplňkem růží pro své nevšedně tvarované listy a atraktivní žlutozelené květy.

Afrikány

Své růže můžete vyšperkovat také žlutými a oranžovými afrikány, jejich kombinace vypadá opravdu báječně. Vzhledem k výrazné vůni jsou afrikány dokonalou ochranou před mšicemi, molicemi, háďátky a plži. Navíc jsou na pěstování naprosto nenáročné.

Související články

Zdroje: www.marthastewart.com, www.homesandgardens.com, www.kvetoucizahrada.cz