Pokud se semenařením nemáte zkušenosti, nezoufejte. Rajčata jsou ideální plodinou pro vaše první pokusy. Uvidíte, že jakmile vám z vlastnoručně odebraných semen začne klíčit rostlina, zažijete neopakovatelnou radost.

Proč semenařit

Semenaření má řadu výhod. Především si vytvoříte odrůdu, která je skvěle adaptovaná na podmínky na vaší zahradě. Odebráním semen plodů z té nejsilnější a nejlepší rostliny podpoříte její vlastnosti. Postupem času se dostane do souladu s půdními mikroorganismy, místním klimatem a stylem vašeho zahradničení. Dalším důvodem je ekonomická stránka. Pokud chcete pěstovat více plodin, nákup osiva není levná záležitost. Využijte tedy ty rostliny, které máte v záhonech. Uvidíte, že získáte ještě více semen, než sami potřebujete.

Jak odebrat semena rajčat

Odebrání semen rajčat není nic složitého. Budete potřebovat vyzrálá rajčata jedné odrůdy, zavařovací sklenici, sítko a talíř.

Vyzrálé plody

K odebrání semen použijte vyzrálé plody, které jsou již na dotek měkké. Skliďte je z rostliny a na teplém místě je nechte tzv. dojít. Toto posklizňové dozrávání příznivě ovlivňuje kvalitu semen. Pro lepší genetickou rozmanitost můžete sklidit plody z více rostlin stejné odrůdy. Nevadí však, pokud očešete jen jednu.

Vyjmutí semen

Rajčata rozkrojte napůl. Semínka vyjměte a vložte do čisté zavařovací sklenice. Můžete také vydloubnout celou dužinu a zbytek plodů nasušit na zimu nebo z nich připravit pyré.

Kvašení

Dužina, v níž jsou semena uložena, brání klíčení ve vlhkém prostředí. Tento proces se odstraňuje fermentací. Proto sklenici uzavřete, označte ji štítkem s názvem odrůdy a semínka nechte kvasit maximálně tři dny. Po třech dnech se na hladině objeví plíseň.

Propláchnutí semen

Nyní je čas zapáchající tekutinu vylít. Společně s ní odstraníte také nedozrálá semena a zbytky dužiny. Sklenici několikrát propláchněte. Nakonec by měla zůstat jen kvalitní semena na dně.

Vysušení

Na závěr můžete semena propláchnout v cedníku. Poté je přemístěte na talíř a nechte usušit na tmavém a dobře větraném místě. Takto připravené osivo má klíčivost 3-4 roky. Nechte ho uložené v suchu a chladu. Nedávejte ho do papírových sáčků, mohlo by být napadeno plísní. Nejlepší volbou je uložení v zavařovací sklenici se štítkem.

Zdroje: www.svetekozahrad.cz, , www.zahradkarskaporadna.cz