Ano, můžete namítat, že mech je zeleň a zeleně je málo. Jenže v případě mechu je to trochu riskantní. Mech je totiž rozpínavka a dokáže se uchytit na jakékoliv střešní krytině. Nejlépe se mu daří ve vlhkém, prašném a stinném prostředí, proto jím trpí hodně střechy, které jsou nasměrované k severní straně.

Rostlinka má ráda starší krytiny s příměsí cementu, jako jsou třeba eternitové desky nebo starší tašky. Ale popravdě mech neodradí ani kov. S přehledem se zakoření i na plechové střeše nebo i na břidlici. Někomu může mechová střecha připadat romantická, ale ten, kdo pod ní bydlí, už tak nadšený není. Mech totiž často ucpává okapy a svody, takže za vydatného deště se na střeše vytvoří malý bazén. Nedivte se pak, když vám zatéká do podkroví nebo na půdu!

Mech miluje cement

Mech tedy není zrovna ideální spolubydlící. Prevencí proti němu jsou odolnější krytiny proti mechu a lišejníkům, například glazované nebo engobované pálené tašky. Jejich výhodou je hladký povrch, po kterém nečistoty stékají dolů a zbytečně se neusazují na střeše. Pro mech pak nezbývá místo k zakořenění.

Pokud ale už mech na střeše máte, existuje spousta způsobů, jak se ho zbavit. Sázkou na jistotu je mechanické čištění. Ještě než se do toho pustíte, pořiďte si stabilnější žebřík a zachyťte ho o pevný bod na střeše, například o komín. Máte hotovo?

Když na to jdete ručně

Mech můžete ze střechy odstranit ručně pomocí špachtlí, kartáčů, smetáků či vysokotlakového čističe. Ale i když budete sebedůslednější, takové čištění není úplně dostatečné, protože mechové kořínky jsou často zarostlé do krytiny a moc s nimi nehnete. Je pak jen otázkou času, kdy se vaše střecha zase zazelená.

Pomůže obyčejná modrá skalice

Jak na to, se můžete podívat ve videu:

Zdroj: Youtube

Pokud chcete mít jistotu, že se mechu zbavíte natrvalo, použijte na něj chemické přípravky. Ty totiž nezničí jen mech na povrchu, ale i jeho kořínky. Často se používá 500 g modré skalice (síran měďnatý) na 10 litrů vody. Výsledný roztok se na zarostlou střechu aplikuje pomocí pistole nebo postřikovače. Pokud ani jedno nemáte, vystačíte si s obyčejnou zahradní konví.

Jste líní něco míchat? Pak můžete využít už hotových přípravků na likvidaci mechu. Vhodný je třeba Anti-Moss nebo Mech-stop. Přípravky se nanášejí na tašky pomocí štětce nebo postřikovače. Ale protože jde o silné chemické roztoky, je dobré je aplikovat při suchém a bezvětrném počasí. V opačném případě hrozí, že se vám zbytečně rozptýlí po zahradě a to by byla mela. Stejným způsobem jako střechu, můžete očistit i jiné zarostlé povrchy, třeba dřevěný plot.

Měděná prevence

Chcete předejít tomu, aby mech zase zaútočil? Odborníci doporučují instalaci měděných či zinkových pásů pod hřeben střechy. Je totiž známý fakt, že mech spolehlivě zahubí oxidy, které přirozeně vznikají oxidací těchto kovů.

Související články

Zdroje: www.stavinvest.cz, www.youtube.com