Je váš trávník plný mechu?

Krásný trávník může vypadat všelijak. Pro někoho je to krátce střižený hustý koberec, za který by se nemuselo stydět golfové hřiště, jiní upřednostňují kvetoucí louku, kterou sečou jen dvakrát za rok.

Ať tak nebo tak, mech není v trávnících vyloženě žádoucí, i když je jasné, že někteří jej tolerují lépe než jiní. Mechy se drží především v místech, kde je víc vody a stínu, často je proto najdete všude tam, kde rostou vysoké okrasné i ovocné stromy.

Nutno dodat, že mech v trávníku není jen estetickým problémem. Mech pohlcuje velkou část závlahy i živin. Trávníky, kde se mech objevuje často, jsou náchylnější k vymrzání a obecně je jejich odolnost snížená.

V tomto příspěvku z YouTube kanálu skudcicom vám autor představí jednu z metod, jak odstranit mechy v trávníku.

Zdroj: Youtube

Zelenou skalicí na mechy v trávníku i na střeše

Mechy jsou docela odolné, a pokud je z trávníku jen vyhrabete, jistě se dříve nebo později objeví třeba jen o kousek dál nebo na stejném místě. Mechy mají výhodu také v tom, že toho kromě vláhy moc nepotřebují. Koření velmi mělce a mohou se tak snadno uchytit nejen kdekoli v půdě, ale také na betonových střechách nebo i omítce, pokud tam mají dobré podmínky.

Také z těchto částí domu jej můžete dostat tím, že budete střechu či omítku stříkat zelenou skalicí. Je to sice účinné, nicméně náročné, pokud nemáte na střechu dobrý přístup a také profesionálnější postřikovač s velkým rozptylem.

Zelená skalice se používá také proti mechům, lišejníkům a podobným porostům v kůře ovocných stromů. Na tyto trpí především staré stromy. Mechy pro ně nepředstavují fatální riziko, ale mohou významně zhoršovat jejich stav.

S mechy vám pomůže soda i vápno

Mechy a vůbec lesní porost jsou převážně zelení, která miluje kyselé pH. To vzniká v lese přirozeně rozkladem částí jehličnanů, a tak se právě tam daří mechům nejlépe. Není divu, že boj probíhá především na úrovni změny pH, která je tak pro mechy v trávníku likvidační.

Teď už jen hmátnout po tom, co máte doma a je to vysoce zásadité. Zásaditá čili alkalická je jednoznačně jedlá soda čili hydrogenuhličitan sodný. Je to navíc také látka bezpečná, dobře dostupná, multifunkční, a navíc i velmi levná.

Vzhledem k tomu, že její obliba opět stoupá a využijete sodu v domácnosti i na zahradě, opět je dostupná v kilových a větších baleních.

Na likvidaci mechu v trávníku postačí jeden sáček sody na zhruba 8 litrů vody. Tímto množstvím postřiku byste měli zvládnout zlikvidovat až sto čtverečních metrů mechu.

Podobně čili nevyhovujícím pH můžete likvidovat mechy také pomocí zahradnického vápna. Toto vápno prodávané v hobbymarketech a zahrádkářských prodejnách je určené k přípravě půdy na podzim a brzy na jaře, ale také bílý nátěr chránící stromy v zimě od popraskání kůry. Nicméně jde také o přírodní prostředek s vysokým, tedy zásaditým pH, které neblaze působí na acidofilní porost jako jsou mechy.

Částečně minimalizují výskyt mechů také trávníková hnojiva, která sice podporují růst trávy, ale nesvědčí právě mechům.

Související články

Zdroje: potapnicek.cz, prostreno.cz