Jarní počasí probouzí přírodu a na zahradách se začíná dařit i nežádoucímu plevelu. Pokud s ním nechcete svádět boj stále dokola, poradíme vám, jak s ním můžete jednoduše zatočit. A to nejen bez velké námahy, ale navíc i bez použití chemie. Stačí využít ingredience, které máte zcela určitě doma.

Jak se zbavit plevele bez chemie? Podívejte se na YouTube video na kanálu Plodná zahrada:

Zdroj: Youtube

Horká voda

Nejjednodušším a efektivním způsobem, jak můžete plevel likvidovat, je aplikace horké vody. Funguje stoprocentně. Postup je potřeba opakovat do té doby, než nežádoucí rostliny absolutně zničíte. Vždy však dávejte pozor, aby nedošlo k poškození okolních pěstovaných rostlin.

Ocet

Vysoce účinným prostředkem je i ocet. Na jeho použití v záhonech buďte opatrní, mohl by pozměnit pH půdy, ale neváhejte ho použít na plevel v dlažbě či lokalitách, kde neohrozí další plodiny. Můžete ho aplikovat pomocí postřikovače, a to na stonky a listy daného plevele.

Olej

Podobným způsobem můžete využít i účinky oleje. Nalijte si ho do lahvičky s rozprašovačem a opakovaně jej nanášejte na nežádoucí rostliny.

Kuchyňská sůl

Výborným soupeřem je plevelu i sůl, která jej časem dokonale vysuší. Můžete buď přímo nasypat na inkriminovaná místa nebo si připravit likvidační roztok, který budete používat jako zálivku. Tři díly soli nařeďte jedním dílem vody, promíchejte a nechte 10 minut odstát, aby se sůl naprosto rozpustila.

Jedlá soda

Na otravný plevel můžete použít také jedlou sodu. Opět se jedná o prostředek, který používejte všude tam, kde nechcete poškodit pěstované rostliny. Smíchejte 3 až 4 lžíce jedlé sody s 1 l vody a aplikujte tuto směs opakovaně přímo na plevel.

Kukuřičná mouka

Jako dokonalý organický herbicid, který neobsahuje toxické chemikálie funguje i kukuřičná mouka. Pravidelně jí posypte místa, kde se vyskytuje plevel, perfektně působí na pampelišky a bodláky.

Alkohol

Dalším vynikajícím a účinným způsobem, jak se zbavit plevele, je aplikace alkoholu. Smíchejte 2 polévkové lžíce lihu s 1 l vody a nalijte směs do rozprašovače. Alkohol nežádoucí rostliny dehydratuje a postupně zahubí.

Související články

Zdroje: www.housebeautiful.com, www.petrazahradnici.cz, www.magazin.specialnizahradnictvi.cz