Máte starou jablůňku?
Jabloně kdysi patřívaly na každou zahradu i k cestám. V posledních několika dekádách se od stromořadí a ovocných alejí upustilo, a tak po silnici z vesnice do vesnice najdete u cesty spíš už jen solitéry, které přežily s kyselými malými jablky.
Máte také vy na zahradě jablůňku, která už málo plodí, jablíčka jsou nehezká, ale potvora drží a mrazíky ne ní nemohou? Možná by stálo za to, zkusit ji zmladit. Staré odolné odrůdy vždycky stojí za záchranu. Jablíčka se hodí protrhávat a postarat se i o to, aby strom i plody netrpěly na škůdce a nemoci.
S řezem vám poradí také pan Urbánek, který názorně ukáže, jaké větvě na takový starý strom nepatří. Tento příspěvek najdete na YouTube kanálu Jan Urbánek – pěstitel. Dobře se podívejte, jakým způsobem ke stromu přistupuje. Jedno takové video vydá za tisíc slov.
Co byste měli ještě vědět o zmlazování?
Jabloň je docela odolný strom, který může plodit i desítky let, což zvládne i sám, ale ne s kdovíjakými výsledky. Pokud ale jabloni poskytnete správnou péči, možná budete na konci léta a na podzim velmi příjemně překvapeni.
Omlazovací řez je zásadním krokem. Pomůže stromu k optimálnímu růstu redukcí nepotřebných větví, vrátí jí takříkajíc mízu do žil, a tak i postarší jabloň bude nadále zdravá a silná.
Nejlepší čas na omlazovací řez je na začátku jara, kdy má strom nejvíc síly. Tehdy nemusí bojovat s nepřízní počasí a má celou sezonu před sebou, aby se mohl zotavit a probrat k životu. Provádí se ale i na podzim.
Zkušení sadaři, kteří se věnují řezu, často zahrádkářům vyčítají, že své stromy neprořezávají razantněji, koruna je plná větví, které rostou všelijak dovnitř. Když je drobných větévek i velkých větví až příliš, chybí nové výhony a hezký tvar, říká se také, že je zbabčelá. Zbytečné množství dřeva navíc brání cirkulaci vzduchu, slunečním paprskům, a tak i celkové dobré kondici stromu. Nechejte si poradit a nebojte se většího zákroku.
Při omlazení stojí za zvážení také mírné zmenšení celého stromu. Jablka vysoko, kam na ně nedosáhnete, jsou stejně k ničemu nebo jako letos pro vosy. Pokud chcete korunu nejen prosvětlit, ale také razantně tvarovat, možná se rozhodnete zbavit i některých silných starých větví.
Začněte vždy s těmito, a pak pokračujte k jemnějším. Odstraňte větve, které jsou polámané nebo omrzlé a suché. Dále také ty, které směřují dolů nebo se kříží. Koruna se musí provzdušnit a mírně zvednout.
Jak zmladit a neublížit?
Obecně platí, že by strom neměl přijít o víc než třetinu větví. Protože jde o zásahy velké a na starším možná i různě napadeném dřevě, snažte se všechny řezy větví větších než váš palec na ruce, zatřít štěpařským voskem nebo balzámem, aby se mohlo místo rychleji zahojit a nestalo vstupní branou pro nemoci a škůdce.
U starých stromů se také doporučuje nezmlazovat celý strom naráz. Pokud se obáváte o jeho zdraví, udělejte zákrok ve dvou po sobě jdoucích letech. První rok můžete odstranit všechny větve, které zahušťují korunu a v druhém radikálnější tvarování stromu a zmenšení.
Zdroje: hodinovy-sadar.cz, chalupari-zahradkari.cz